in

SevmedimSevmedim

Twörk Ne Demek?

Twörk Ne Demek?

Twerk veya Türkçe olaran Twörk, bir dans çeşididir. Son yıllarda sosyal medya da öne çıkan bir kavram olması birçok kişinin Twörk ne demek sorusunu sormasına yol açmıştır. Popüler kültürün bir öğesi haline gelen bu dans türü; partilerde, sosyal medyada veya çeşitli eğlencelerde yapılmaktadır. Türkçe karşılığı “şeveke” olan ve kökenler on altıncı yüzyıla dek uzanan bu dans, Oxford sözlüğüne de girmiştir.

Twörk ne demek sorusundan sonra, bu dansın nasıl yapıldığı sorusu sorulmaktadır. Basitçe tarif edilmek istenirse Twerk; kalçaların ritmik bir biçimde, sağ ve sol, aşağı ve yukarı yönlere doğru sallanması olarak tarif edilebilir. Dansın tarihinin Afrika’ya dayandığı tahmin edilmektedir. Yapılan araştırmalarda Afrika’da yaşayan birçok kabilenin, geçmiş dönemlerde bu dansı yaptığı bulunmuştur. Bireysel olarak gerçekleştirilen bu dansta, birden fazla kişinin de aynı anda veya farklı dans motifleri ile bir arada yapılması da mümkündür. Birçok farklı kursta eğitimleri verilen Twerk Dansı aynı zamanda üst bacak ve kaçla kaslarının yoğun bir biçimde kullanılıyor olması sebebiyle antrenmanlara da girmiştir.

Kolay bir dans türü olarak görülse de bu algı yanlıştır. Twerk yapılabilmesi için ilk olarak kişinin vücudunun bu dansa uygun bir yapıda olması gerekir. Yaygın olarak üç farklı türü yapılmaktadır. Elleri yere koyarak, yere paralel bir biçimde yapılan çeşidin yanı sıra, çömelerek ve duvara yaklaşık yarım metre kadar uzakta konumlanarak yapılan çeşitleri bulunmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments