in

Üçlü Tarama Testi Sonuçları

Üçlü Tarama Testi Sonuçları

Hamilelik esnasında uygulanan bu tarama çeşidi bebekte Down Sendromu, Edwards Sendromu gibi hastalıkların belirlenmesi için kullanılmaktadır. Üçlü tarama testi sonuçları, Tizomi 21 ve Tizomi 18 başta olmak üzere kromozom bozuklukları ile “nöral tüp defektleri” şeklinde adlandırılan çeşitli anomali durumlarının var olup, olmamasını ortaya sunar.

Diğer adı “ikinci trimester tarama testi” de olan üçlü tarama testi, hamileliğin on altıncı veya on sekizinci haftalarında uygulanması tavsiye edilen bir test olmaktadır. Ancak bazı durumlarda zorunluluk arz etmesi sebebiyle on beş ila yirmi ikinci haftalarda da uygulanabilmektedir. Üçlü tarama testi sonuçları üç farklı biyokimyasal maddenin değerinin ölçümünün sonuçlarını ortaya koyar. Testin sonuçlarının açıklanması aşamasında hamilelik yaşayan kişinin yaşı, kilosu, şeker hastalığı gibi hastalıkların varlığı ve sigara kullanım alışkanlıkları gibi değişkenler de bir arada değerlendirilmektedir. Tüm bu veriler ışığında bebekte, yukarıda bahsedilen hastalıklar ile karşılaşma riskinin oranı ebeveynlere sunulabilmektedir.

Testin sonuçlarında, AFP değerinin referans aralığa kıyasla normalden iki kat daha yüksek olması, bebekte nöral tüp defekti olduğunu işaret edecektir. Testinizin doğru bir biçimde ölçülebilmesi için, testten önce doğum tarihinizi ve kilonuzu eksiksiz ve doğru bir şekilde doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Yine ultrasonun düzgün yapılmış olması da testin doğru sonuçlanmasına etki eden unsurlar arasında yer almaktadır. Bu ön bilgilerin yanlış verilmesi gibi durumlarda,  yapılan ölçümler gerçekte olduğundan farklı sonuçlar ortaya koyulabilir ve bu durum anne ve babalarda endişe yaratabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments