in

Üzerlik Tohumu Kullananlar

ÜZERLİK TOHUMU KULLANANLAR

Üzerlik Asya, Afrika ve Amerika gibi ülkelerde yani sıcak bölgelerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde de bulunan bu bitkinin tohumları genel olarak çay şeklinde tüketiliyor. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkiye sahip olduğu bilinen üzerlik yakıldığında da tütsü olarak kullanılıyor. Ülkemizde birçok kişinin inancına göre üzerlik bitkisinin nazardan koruduğu düşüncesi de yer alıyor. Çay olarak da, tütsü olarak da kullanıldığında sinir sisteminde, üst solunum yollarında etkili oluyor. Üzerlik Tohumu Kullananlar bitkiden oldukça memnundur.

İçerik Tablosu

Üzerlik Tohumu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Üzerlik Tohumu Kullananlar ağız kokusuna iyi geldi hakkında bilgi veriyor. Üzerlik tohumu hormonların düzenli çalışmasına etki eder. Yaşlanma karşıtı olarak da etkisi bulunuyor. Yatıştırıcı etkisi olması sebebiyle adet dönemi öncesinde olan gerginlik için kullanılması öneriliyor. Üzerlik tohumu içeriğindeki maddeler sayesinde hafıza problemini de ortadan kaldırıyor. Kış aylarında yaşanan grip, balgam, boğaz ağrısı gibi enfeksiyon hastalıklarında da üzerlik tohumu etkili oluyor.

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl yapılır?

Üzerlik Tohumu Kullananlar en çok İbrahim Saraçoğlu’nun üzerlik çay tarifini öneriyor. 2 su bardağı su içerisine bir yemek kaşığı üzerlik tohumu eklenmelidir. Bu karışım 2 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Kaynatıldıktan sonra üzerlik tohumu çayı 7 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde demlendirilmelidir. Sonrasında çayı süzerek tüketebilirsiniz. Bu kadar faydası olmasına rağmen bu çayın tüketimi aşırı olmamalıdır. Nefes darlığı, astım gibi rahatsızlığı olanlarda bu çayı içmelidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments