in

Vernik elden nasıl çıkar

Hepimiz verniğin ne olduğunu ve ne işe yaradığını aslında biliyoruz. Vernik ahşap, metal ya da boyanmış yüzeylerin korunması, parlak ya da mat bir görünüm kazanmaları için bu yüzeylerin üzerine uygulanan bir tür ciladır. Kullanıldığı tüm yüzeyleri iklim şartlarına uygun hale getirmek, yüzeyleri çizilme ve darbelere karşı korumak, daha kullanışlı ve parlak yüzeyler oluşturmak için vernik tercih ediliyor. Ve vernik uygulaması yapılırken ele bulaşan vernik su ile çıkmıyor. Vernik elden nasıl çıkar diye merak edenler için bunun farklı birkaç yolu bulunuyor. Özel bir malzeme olan vernik, uygulama esnasında çok kolay ele bulaşabiliyor. Ve bunun için kullanmanız gereken yöntemleri uygulamadan elden çıkması mümkün olmuyor.

İçerik Tablosu

Kendi imkanlarınızla evlerinizdeki bazı mobilya veya eşyalara vernik uygulaması yaparken elinize bulaşan vernik elden nasıl çıkar diye bir araştırma yapıyorsanız bunun için oldukça kolay yöntemler bulunuyor. Öncelikle bilmeniz gereken tek şey verniğin su ile çıkma ihtimalinin olmadığıdır. Aksine vernik bulaşan elinizi su ile yıkadığınızda daha yapışkan ve kötü bir hal alacaktır.

Peki, ellerinize bulaşan ve sizi rahatsız eden vernik elden nasıl çıkar, işte en çok bilinen yöntemler;

Tiner

Boya vb. kimyasallardan arınmanın en kolay yolu her zaman tiner kullanmaktır. Boya malzemelerinin seyreltilmesinde ve bulaştığı yerlerden temizlenmesinde büyük bir etkiye sahip olan tiner aynı zamanda vernik için de birebirdir. Eğer vernikle uğraştığınızda elinize bulaştıysa, bunu çıkarabilmek için tiner kullanabilirsiniz. Bir beze döktüğünüz tiner ile ellerinizdeki verniği kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Aseton

Aseton tinere benzeyen özel bir kimyasallardır. Oje çıkarmak için kullanılan aseton içerisinde bulunan etkin maddeler vernik için de iyi bir söktürücü olarak biliniyor. Vernik elden nasıl çıkar diye merak edenler için asetonla bu işlem yapılabiliyor. Bir pamuğa döktüğünüz aseton ile elinizin vernik bulaşan bölümlerini temizleyebilirsiniz.

Beyaz sabun

Eğer elinize bulaşan vernik oranı oldukça az ise bunun elinizden çıkması için beyaz sabun kullanabilirsiniz. Öncelikle sıcak su içerisinde ellerinizi biraz bekletebilir ve verniğin yumuşayarak hareket edebilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ardında beyaz kalıp sabunlarla iyice köpürterek yıkayabilirsiniz

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments