in

Yılbaşı Ruhunu Yansıtan Simgeler

Yılbaşı Ruhunu Yansıtan Simgeler

Yeni bir yıla girerken hayatımızda nelerin değişeceği tamamen bizim elimizde ve tamamen bizim hayatımızın gidişatı ile ilgili bir şeydir. Esasında bu hayatta neler yaptığımız ya da neler yapamayacağımız da tam olarak kendi kontrolümüzde olmalıdır. Bunun için gerekli olan imgesel faktörler vardır. Yılbaşı ruhunu yansıtan çok fazla şey, yüzyıllar boyunca insanlık tarafından, çeşitli inançlar içerisinde var olmuş ve bugünlere kadar ulaşmıştır.

Tarihsel sürece baktığımız zaman pek çok inanç sistemine göre, geleneksel bir hale gelmiş olan yüzlerce ikon, imge ve sembollerin yer aldığını görürüz. Kimi inanışa göre yılbaşında yapılması gereken, o inanışa sahip insanlar için son derece önemli olan bir takım ritüeller de söz konusu olmuştur. Örnek verecek olursak ilk akla gelen yılbaşı ritüeli kırmızı renkte giyinmek olabilir. Kimi inanışlara göre kapı eşiğinde nar kırmak, yılbaşında bereketi artıran bir ritüeldir. Bununla birlikte sembollerin de son derece büyük bir önemi vardır ve bunlar hayatımızda o kadar büyük bir yer etmiştir ki artık insanların yılbaşında yapması gerekenler olarak olmazsa olmaz şeyler haline gelmiştir. İyi bir yılbaşı hediyesi seçebilmek adına da bu tip ritüellerden yardım almak ve bu türden ritüellerin malzemelerini kullanmak her zaman için en uygun fikri vermiştir.

Yılbaşı Ağacı

Aslına bakarsanız, bu konu çok kez tartışma konusu olmuştur. Dünyanın dört bir yanında, insanlar yeni bir yıla girerken yaptıkları kutlamalarda yılbaşı ağacı kullanılmış ve hala da kullanmaktadır. Bu geleneğin, Hıristiyan inancında kabul gördüğü düşünülerek hemen hemen her sene bu konuya karşı çıkan ve bunu reddeden insan topluluğu çıkıp tartışmayı başlatır ve bunun ardından sürü psikolojisi olarak aynı şeyleri tartışan pek çok kişiden tepki gelir fakat Türk geleneklerini araştıracak olursak konunun kökeninin eski Türk inancına dayandığını görmemiz mümkündür. Yeni bir yıla girerken ağaç süsleme geleneğinin eski bir Türk inancı ve geleneği olduğu kanıtlanmıştır.

Yılbaşı ağacı, genellikle çam ağaçlarının süslenmesi ile yapılır. Özellikle kırmızı renkte, yılbaşı ağacı süsleri kullanılır. Bu sebeple yılbaşı ağaçları genel olarak kırmızı ve koyu yeşil renkte bir görünüme sahip olur. Bunun için de yılbaşı ruhu diye adlandırılan renk kırmızı ve yeşil olarak süregelmiş, kalıplaşmıştır. Klasik yılbaşı ruhu kırmızı ve koyu yeşil olarak tüm dünyada kabul görmüştür. Bunun yanı sıra elbette ki farklı renklerde de süslenerek tam bir renk cümbüşü oluşturulur ve ortaya harika bir görüntü çıkar. Küçük küçük toplar, halkalar, geyik ve insan figürleri içeren yılbaşı çamları, salonlarda, şöminenin önünde çok uygun bir dekor olarak kullanılır. Yılbaşı ağacına aynı zamanda yılbaşı ruhuna uygun kurabiyeler ve çikolatalar da asılabilir.

Yılbaşında Küçük ve Şirin Hediyeler

Eski bir yılı geride bırakıp yepyeni bir yıla başlamanın umudu ile dolduğumuz dönemlerde, her yıl akıllara aynı soru gelir. Acaba sevdiklerime bu yıl yılbaşında ne alsam? Eğer siz de bu soruyu soruyorsanız, kar küresi muhteşem ve uygun bir hediye olacaktır.

Yılbaşında Kar Küresi

Kar küresi kimine göre sıradan bir hediye gibi dursa da aslında çok hoş ve yılbaşı ruhuna uygun bir hediyedir. Soğuk kış aylarına denk gelen yılbaşı için kar küresi, şirin ve anlamlı bir hediye olacaktır. Genellikle yılbaşı çekilişi gibi etkinliklerde fiyatı aşırı yüksek bir hediye alınması pek uygun değildir ancak anlamlı ve göz dolduran bir hediye arıyorsanız, kar küresi bu konuda uygundur.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments