in

4 yaş aşısı neden yapılır

Brave little girl receiving injection or vaccine with a smile

Çocuklar için aşılar ve aşılama takvimleri çok önemlidir. Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde yapılan bazı aşılar tüm yaşantımız boyunca bizi birçok önemli hastalığa karşı koruyacaktır. Bunun için doğrum itibaren her yaş dönemi için belirli bir aşılama takvimi bulunmaktadır. Aşı zamanı gelen her bebek ve çocuk mutlaka aşısını olmalıdır. Bebeklik dönemlerinde yapılan aşılarla birlikte 4 ve 6 yaş grubu için de yapılması gereken önemli aşılar vardır. Ebeveynler tarafından merak edilen ve sorulan sorulara bakıldığında en sık karşımıza çıkan soru ise; 4 yaş aşısı neden yapılır sorusudur.

Dört yaşına gelmiş çocuklar için 4 yaş aşısı ve genel tıbbi muayenelerin mutlaka yapılması öneriliyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmasa da aşılama ve genel rutin kontroller geleceğe yönelik olarak planlanıyor. Hayata karşı daha zinde ve sağlıklı bireyler hazırlayabilmek için bu rutinlerin kesinlikle atlanmaması tüm sağlıkçılar tarafından anlatılıyor.

Peki, 4 yaş aşısı neden yapılır diye soranlar için bazı açıklamalar yapalım. Öncelikle 4 yaş aşının ne olduğu konusunda kısaca bilgi verelim. 4 yaş aşısı diğer adı ile karma aşı 4 ve 6 yaş aralığında yapılması gereken bir gruptur. Bu aşılar içerisinde difteri, tetanos, boğmaca, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşıları yer alıyor. Aynı zamanda 4 yaş gruplar için bir yaşında ilk dozu yapılan su çiçeği aşısının ikinci doz olarak ta uygulanması gerekiyor.

4 yaş aşısı olarak geçen aşı grupları çok önemli hastalıklar için erken yaşlarda alınan önemli bir koruyucu olarak karşımıza çıkıyor. 4 yaş aşısı neden yapılır diye soran ebeveynler bu içerikleri okuduğunda bu grup aşıların mutlaka yapılması gerektiğine de kanaat getiriyor.

Aşılama takviminde yapılan değişiklikler

Bugün tüm ebeveynlerin 4 yaş aşısı olarak bildiği aşı grupları 2016 yılı öncesinde ilköğretim döneminde uygulanan aşılar olarak biliniyordu. Ancak 2016 yılında çıkan bir yönetmelik ile birlikte bu aşı grubu ilköğretim döneminden alınarak 4 ve 6 yaş grubuna dağıtıldı. Her çocuk bağlı bulunduğu aile hekimliği birimlerinde 4 yaş aşılarını olabilecek şekilde aşı takvimlerinde bir yenileme yapıldı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments