in

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Kanal tedavisi çürük dişlerin çekilerek kaybedilmemesi için onarılarak tedavi edilmesi işlemidir. En önemli diş tedavilerinden birisi olan kanal tedavisi birçok insanı korkutsa da yapılması gereken önemli bir işlemdir. Peki, çürük dişleri kaybetmemek için başvurulan kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisi çürük ya da enfekte olan dişlere uygulanır. Kanal tedavisi ile dişin içinde çürüyen ya da enfekte olan diş sinirleri ve pulpası alınmaktadır. Hastalıklı kısmın tamamen temizlenmesi ile birlikte boşalan bölüme dolgu yapılmaktadır. Ve böylelikle kanal tedavisi tamamlanmaktadır.

Kanal tedavisi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız öncelikle dişin yapısını bilmelisiniz. Diş dıştan içe doğru mine, dentin ve pulpa kısmından oluşmaktadır. Kanal tedavisi uygulamalarında dişin pulpa kısmı önemlidir. Burası dişin sinirlerinin bulunduğu yumuşak olan kısımdır. Ve diş çürümeleri bu bölgede olmaktadır. İşte kanal tedavisi nasıl yapılır diye merak edenler için, çürümüş ya da enfekte olmuş olan pulpa kısmının temizlenmesi ve dolgu ile doldurulması kanal tedavisi olarak bilinmektedir. Bu işlem ile çürük olan dişin sökülmesi ve kaybedilmesi yerine hastalıklı olan kısmın alınarak onarılması ve dişin aktif olarak kullanılması sağlanmaktadır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer

Kanal tedavisi en sık başvurulan diş tedavi yöntemlerinden birisidir. Çürük dişleri çekmek yerine kanal tedavisi ile onarılması en doğru yöntem olacaktır. Ancak kanal tedavisi nasıl yapılır diye merak edenler aynı zamanda bu işlemin ne kadar sürdüğü konusunda da bilgi sahibi olmak isterler.

Kanal tedaisi tek bir seansta tamamlanabilen bir işlem değildir. Özellikle iltihaplı olan çürük dişlerde belirli aralıklarda üç veya dört kez işlem yapılmaktadır. İlk muayenede mevcut olan çürük dişin ne durumda olduğunu net olarak anlayabilmek için röntgen çekilmektedir. Bu teknoloji sayesinde kanal tedavileri çok daha başarılı sonuçlanmaktadır. Röntgen sayesinde hasarlı bölgenin nerede ve ne yoğunlukta olduğunu gören hekimler iltihap durumuna göre tedaviye başlamaktadır.

Kanal tedavisi nasıl yapılır diye yapmış olduğunuz araştırmalara bakıldığında bu yöntemin dişlerinizi kaybetmemek için gerekli olan çok önemli bir tedavi süreci olduğunu görecekseniz. Süreç her ne kadar uzun sürse de kendi dişlerinizin kullanım rahatlığı ve verimi çok önemlidir, bunu kaybetmemek için süreci göz ardı edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments