in

İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim

İstanbul tarihi yapısı ve eşsiz kültürel dokusu ile Türkiye’nin eşsiz güzellikte bulunan şehirlerindendir. Bu eşsiz güzellikteki şehir birçok olanağı da içinde barındırmaktadır. Çeşitli alanlarda bünyesinde barındırdığı olanaklar sayesinde hem şehir içinde hem de şehir dışında yaşayan insanlara birçok değişik alanda hizmet vermektedir. Özellikle de sağlık ve eğitim olanakları açısından tercih edilmektedir. Ayrıca bünyesinde barındırdığı tarih ve kültürel dokudan dolayı turizm açısından da, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağında olan şehir her yıl yüzlerce ziyaretçi almaktadır. Bu nedenle gelişmiş imkanları ve verilen hizmet potansiyelinin yüksek olması, onu bir kere daha özel kılmaktadır.

Eğitim sektörü de yine İstanbul içinde yaşayan ve diğer şehirlerde bulunan insanlara hizmet veren önemli bir hizmet alanıdır. Bünyesinde barındırdığı okullar ve yüksek öğrenim kurumlar, üniversiteler olmak üzere, her kademede eğitim öğretimini tamamlamak ve devam ettirmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Eğitim konusunda oldukça köklü bir geçmişi olan İstanbul, bu nedenle birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Üniversite eğitimi için oldukça ilgi gören, kuruluşu çok eski zamanlara dayan okulları bulunmaktadır.

Üniversiteleri, birinci ve ikinci öğrenim olarak hizmet veren okullardan da oluşmaktadır. Ancak örgün olarak üniversite okuyamayacak durumda olan insanlar içinde açıköğretim fakülteleri bulunmaktadır.  Bu fakültelerde de eğitim olanakları yüksek oranda işleyiş gösterirken, diğer taraftan birçok kolaylığı da öğrenim görmek isteyen kişilere sunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi de bu amaçla kurulmuştur.

İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Okumak

Üniversiteler önemli eğitim hizmetleri sunan ve meslek sahibi olmak için son adım sayılan yüksek öğrenim kurumlarıdır. Bu nedenle de nitelik bakımından yeterli olması her şeyden önce gelmektedir. Alanında uzmanlaşmış donanımlı hocaların derslerini alarak hayata başlayan, iş yaşamına atılan öğrenciler elbette diğerlerinden daha şanslı bir konumdadır.

Alanında uzmanlaşmış insanların derslerini almak, açık öğretim okuyan kişiler için de oldukça önemlidir. Hayat şartları bazen bazı durumlarda öğrenimini örgün tamamlamak isteyen kişilere bu fırsatı tanımayabilir. Bu nedenle kurulan, insanların en önemli ihtiyaçlarından olan eğitim ihtiyacını karşılaması beklenen İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi de önemli bir hizmet sunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Olanakları         

Birçok insan zaman problemi ya da başka başka nedenlerden dolayı açık öğretim programlarında eğitim görmektedir. İstanbul Üniversitesi Açık öğretim Okulu da bu nedenle kurulan önemli bir eğitim kurumudur. Bu üniversitede, öğrenim görmek ise oldukça avantajları içinde barındırmaktadır. Bunlardan biri de zaman tasarrufudur.

Düzenli ders saatlerine katılmak ve devam zorunluluğu gibi birçok zorunluluk bu üniversite de ortadan kalkmaktadır. Çünkü örgün eğitimde bulunan bu türden uygulamalar İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi için söz konusu değildir. Bu açıdan da zaman tasarrufu sağlamaktadır. Sınavlar ise vize ve final olmak üzere normal örgün üniversitelerde ki işleyişleri ile devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi Açıköğretim de okuyan öğrenciler, bu üniversitede okumak için şehir içinde yaşamak gibi bir zorunluluğa da sahip olmazlar. Zaten dönem başı mevcut iki sınav vardır. Vize ve final sınavı olmak üzere bu iki sınava da katılmak, dönem içinde zorunludur.

Ancak İstanbul da yaşamak bu sınavlara girmek için zorunlu değildir. Örneğin farklı bir şehirde ikamet eden bir kişi bu sınavlara katılmak dışında okulda farklı bir uygulamaya ya da eğitime tabi tutulmayacaktır. Bu nedenle de il dışından gelip sınav sonrası normal yaşantısına devam edebilir. İl içinde ikamet eden kişiler de yine dönem içi sınavlarına katılım sağlamak dışında başka hiçbir konuda sorumlu olmadıkları için normal yaşantılarına dönebilirler. Açıköğretim fakülteleri, ilk ve ikinci ya da daha fazla alanda, lisans sahibi olmak için önemli bir oranda tercih edilen fakültelerdendir.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hediye
Hediye
1 yıl önce

Açıköğretimde okuyup derece yapan öğrenciler burs alabilir mi?