in

Aile hekimi değiştirme formu nasıl doldurulur

İkamet adresinize en yakın olan Aile Sağlık merkezleri hastalandığınızda aklınıza ilk gelen kurumlardır. Bu kurumlarda görev alan aile hekimleri ise sizin sağlık durumlarınızı inceleyen, tedavi eden ve tedavi için gerekli ilaçları yazan kişilerdir. Türkiye Cumhuriyetine kayıtlı olan her bir Türk vatandaşının bağlı olduğu bir aile hekimi bulunuyor. Ve aile hekimliklerinde tüm bireylerin düzenli olarak sağlık taramaları yapılıyor. Aile hekiminizin her zaman size en yakın aile sağlığı merkezinde olmasında fayda oluyor. Yaşadığınız adres değişikliklerinde aile hekimlerinizi değiştirme hakkınız olduğunu unutmayın. Bunun için ilgili kurumlara bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Aile hekimi değiştirme formu ile size en yakın olan Aile Sağlık Merkezine başvuruda bulunmanız değişim için yeterli oluyor. Peki, bu değişim için gerekli olan aile hekimi değiştirme formu nasıl doldurulur? Bunu değiştirme formu üzerinden birlikte inceleyelim.

Adres değişikliği veya farklı birçok nedene bağlı olarak aile hekiminizi değiştirmek istiyorsanız bunun için size en yakın Aile Sağlığı Merkezine gitmelisiniz. Burada görevliler tarafından size verilen aile hekimi değiştirme formunu doldurmalısınız. Bu formu doldururken sizinle ilgili en doğru bilgileri eksiksiz olarak yazmalısınız. Ancak eksiksiz olarak ve en doğru şekilde doldurulan formlar işleme alınıyor.

Aile hekimi değiştirme formu nasıl doldurulur diye merak edenler için aşağıda yer alan örnek forma göz atabilirsiniz.

Formu doldurmaya başlamadan önce eski aile hekiminiz hakkında ihtiyacınız olan bazı bilgiler olacaktır. Eğer eski aile hekiminizin ismini, hekim numarasını ve bağlı bulunduğunuz aile sağlığı merkezini tam olarak bilemiyorsanız bu bilgilere E-Nabız üzerinden ulaşabilirsiniz. Ya da size formu ileten Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarından bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Tüm Aile Hekimliği merkezlerinde kullanılan sistemlerde TC numaranız üzerinden aile hekimi sorgulaması yapılabilmektedir. Böylelikle ilk olarak Halen Bağlı Bulunduğu Aile Hekimi bilgilerini eksiksiz olarak doldurmuş olursunuz.

İkinci aşama olarak aile hekiminizi değiştirme nedenini beyan etmeniz gerekiyor. Bunun için formda bulunan Aile Hekimi Değiştirme Nedeni bölümünde yer alan nedenlerden birisini seçmelisiniz. Hangi sebeple bu değişikliği yapmak istediğinizi bildirmeniz gerekiyor.

Üçüncü aşama olarak kendinize ait olan adres bilgilerini eksiksiz olarak girmeniz isteniyor. Başvuru sahibi olarak kayıtlı olan ikamet adresinizi form üzerinde belirtilen alanlara girmelisiniz.

Dördüncü aşama olarak aile hekimi değişikliğini kimler için yaptığınızı belirtmelisiniz. Adres değişikliklerinde aynı aileden birçok kişi aynı anda aile hekimi değişikliği yapabiliyor. Tek olarak sizin adınıza ya da tüm aile adına bu form ile birlikte tek bir seferde değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Her bir aile ferdi için bu formu ayrı ayrı doldurmanıza gerek olmadan toplu olarak işlem yapabilirsiniz.

Son olarak formun en altında bulunan başvuru tarihi ve başvuru yapan kişinin ismi ve imzası kısmını da doldurduğunuzda artık formunuz eksiksiz olarak tamamlanmış demektir.

Aile hekimi değiştirme formu nasıl doldurulur diye merak edenler için işlem süreci bu kadar basit olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments