in

Alttan Ders Almak

ALTTAN DERS ALMAK

Eğitimde kredili sistem uygulaması vardır. Bu sisteme göre almanız gereken derslerden kredi miktarı kadarını almanız yeterli oluyor. İstenildiği takdirde seçmeli derslerden de alınıp derslerinize çeşitlilik sağlayabilirsiniz. Kredili sistemde dönem içerisinde dersleri veremediğiniz taktirde bir sonraki sınıfa geçiliyor. Yani sınıfta kalmıyorsunuz. Fakat okuldan tamamen mezun olabilmeniz için kalmış olduğunuz bu dersleri vermeniz gerekiyor. Kalmış olduğunuz dersleri bir sonraki dönemde almaya Alttan Ders Almak deniyor.

İçerik Tablosu

Kaldığım Dersi İstediğim Her Dönemde Verebilir miyim?

Bir öğrenci şayet bir dersten kalmış ise bir üst sınıfa geçtiğinde Alttan Ders Almak koşulu ile bu dersini verme hakkına sahip oluyor. Kaldığınız bir dersi eğer güz döneminde bu dersten kalmış iseniz bir üst sınıfın yine güz döneminde almak durumundasınız. Bahar döneminde kalmış olduğunuz dersleri de bahar döneminde almanız gerekiyor. Yani hangi sınıfa geçmiş olursanız olun son sınıfta bile olsanız birinci sınıf, ikinci sınıf ya da herhangi alt dönemden kalan derslerinizi hangi dönemde kalmışsanız o dönemde vermelisiniz.

Yaz Okulunda Kaldığım Dersleri Alabilir Miyim?

Öğrencinin kaldığı bir ders var ise Alttan Ders Almak şartı ile ya da eğer okumuş olduğu Üniversite ya da yüksekokulda yaz okulu açılıyor ise bu dersleri yaz okulunda da verebilir. Yaz okulunda öğrenciler sadece alttan kalan dersleri değil ileriye dönük dersleri de alma hakkına sahiptir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments