in

Balık Zehirlenmesi Belirtileri Kaç Saatte Belli olur

Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz balıktan zehirlenme olasılığınız yüksektir. Herkesin başına gelebilir. Peki, balık zehirlenmesi belirtileri kaç saatte belli olur? Eğer daha önce bilmediğiniz bir balığı yediyseniz sizlere belirttiğimiz belirtileri dikkate almanız önerilir. Eğer şu an listeleyecek olduğumuz belirtilerden birkaç tanesini kesinlikle yaşıyorsanız doktora gitmeniz tavsiye edilir. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Balık tükettikten sonra oluşan karın ağrısı
  • Karın ağrınızın ardından gelen baş ağrısı ve kusma isteği
  • Ani yükselen ateş belirtisi
  • Mide krampı
  • Baygınlık
  • Baş dönmesi ve göz kararması
  • Deride anlık oluşan kaşıntı ve dökülmeler
  • Ağız çevresinde ve parmaklarda uyuşma hissedilmesi
  • Cildin soğuk su ile temasında yanma hissiyatı oluşması
  • Eğer şiddetli bir balık zehirlenmesi geçiriyorsanız şok geçirmeniz bile muhtemeldir.

Balık yedikten sonra bu belirtiler varsa kesinlikle umursamamazlık yapmayın. Birkaç saat içerisinde kendini belli eden bu zehirlenmeler kişiden kişiye de değişiklik gösterdiğini unutmayın.

Balıktan Sonra Süt ve Yoğurt Zehirlenmesi

Balık zehirlenmesi belirtileri kaç saate belli olur sorusu kişiden kişiye çeşitlilik göstermektedir. Özellikle de balık ve süt ürünlerinin aynı anda tüketilmesi durumunda zehirlenmeler görülmektedir. Bilmeniz gereken önemli nokta ise uygun pişirilme standartlarında sunulmayan balıklarla birlikte süt ürünleri tüketimi zehirlenmeye yol açar. Özellikle de deniz ürünlerinde çok çabuk bakteri ürer. Bu nedenle iyi bir şekilde pişirilmiş olduğuna emin olunuz.

Balık Zehirlenmesinden Sonra Ne Yapılmalı?

Balık zehirlenmesi belirtileri kaç saate belli olur yanı sıra balık zehirlenmesinden sonra yapmanız gerekenlerde oldukça önemlidir. Zehirlenmeden bir an önce kurtulmak için fark ettiğiniz anda kusmaya çalışın. Kustuğunuz an zehirli bakterilerin vücudunuza yayılması da önlenmiş olacaktır. Bir diğer yöntem ise bolca su içmenizdir. Bol bol su içerek yediğiniz balığı dışkı yoluyla atmanız sağlanacaktır. Balık zehirlenmesi sonrası doktorunuz belirttiği uygun gıdalar ile bir süre beslenmeye özen gösterin. Limonlu su için böylece midenizde bulunan asit dengesi de dengelenmiş olacaktır. Zehirlenmenin bir diğer belirtisi olan karın ağrısı ve ishaldir. Buna en iyi gelen meyvelerden biri de muzdur. Muz karın ağrısını ve ishali durdurabilecek etkiye sahip bir meyvedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments