in

Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur Nasıl Duyulur

Hamilelik sürecinde en özel anlardan biriside bebeğin kalp atışının duyulduğu o ilk andır. Her ebeveyn için bu çok büyük bir heyecandır. Anne karnında taşımış olduğu minik canlının hayata tutunma sesini duyabilmek için belirli bir süre beklemek durumundadır. Çünkü bebeğin kalp atışı ilk hamilelik haberini alır almaz ulaşabileceğiniz bir ses değildir. Bebeğin kalp atışının oluşabilmesi ve bunun duyulabilmesi için hamileliğinizin belirli bir süreye ulaşmış olması gerekmektedir. Peki, bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur?

Hamilelik döneminde rutin bazı kontroller vardır. Bu kontrollerde doopler ultrason yardımıyla anne karnındaki bebeğin tüm gelişimleri takip edilir. Bu ultrason kontrollerinde bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur diye merak eden anne adayları öncelikle gebeliğin oluşması ile birlikte gebelik kesesini görebilirler. Kesenin görülmesinin ardından bebeğin kalp atışını duymak için heyecanlanan anne adaylarının en az 5 hafta beklemesi gerekecektir. Anne adaylarının sağlıklı ve yeterli beslenmesine bağlı olarak bazı bebekler gelişimini hızlı tamamlayarak 5. haftada kalp atışlarını vermeye başlar. Ancak bu durum genellikle 6. Haftadan sonra takip edilebilmektedir. Normal şartlarda geçen bir hamilelikle bebeğinizin kalp sesini 6. Haftadan itibaren duymaya başlayabilirsiniz.

Anne karnındaki bebeğin ilk kalp atışlarını duymak için bu işleme uygun bir ultrason cihazının kullanılıyor olması gereklidir. Doopler ultrason cihazları ile 6 haftadan sonra anne karnındaki bebeğin kalp atışları her kontrolde sizlere dinletilmektedir.

Bebeğin Kalp Atış Hızı Ne Olmalıdır

Bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur sorusunun yanıtını alan anne adayları bu sefer u sesi duymak ve her kontrolde bebeklerinin sağlıklı olduğu haberini almak için heyecanlanırlar. İlk kez duyulan kalp sesinin ardından rutin olarak yapılacak her kontrolde bu sesin en sağlıklı şekilde duyulabiliyor olması çok önemlidir.

Bazı gebeliklerde bebeklerin kalp atışını duyabilme süreci daha uzun olabilmektedir. 7 haftalık olan bir gebelikte bebeğin kalp atışı duyulamayabilir. Ancak bu endişe edilmesi gereken bir durum değildir. Yine bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur ile birlikte bebeğin kalp atış hızının ne olması sorusu da sağlıklı bir bebek için gerekli olan bilgilerdendir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments