in

Bebek diş çıkarma sırası nasıldır?

Bebek diş çıkarma sırası

Bebeklerin süt dişlerini çıkarma dönemleri hem aile için hem de bebek için oldukça sancılı bir süreç haline gelebilmektedir. Böylesine zorlu bir süreçte dişlerin geliş sırasını bilmek ve neler ile karşılaşılacağını önceden bilebilmek ailelerin işini kolaylaştırmaktadır.

Dişler Hangi Sıra İle Çıkar?

Her bebekte süt dişlerinin çıkması belirli bir sıra ile olmaktadır. Bu sıra şu şekildedir.

  • Kesici dişler
  • Köpek dişleri
  • Azı dişleri

Bu dişlerin çıkış dönemi farklı olsa da sıraları hiç değişmez. İlk olarak bebeklerde ön dişler çıkar. Bu sayede bebeğiniz kaşık maması ve ek gıdalarını çok rahat bir şekilde tüketebilir. Ön dişler bebeklerinizin besinleri çiğneme ya da ezme gibi özelliklerini yapabilme gücü sağlar.

Diş Çıkarmada Kolaylıklar

Diş çıkarma döneminde olan bebekler kendilerini belli etmektedir. Genellikle altı ay itibari ile bu süre belirlenmektedir. Bebekler kızarık damaklar, salyaların akması gibi belirtiler ile huzursuz olmaktadır ve aileler de bu süreçte çok yorulmaktadır. Dişlerin çıkma sırasının bilinmesinin yanı sıra bu süreçte ek takviyeler de oldukça önemlidir. Örneğin soğuk su masajı bebeğinizin damaklarını rahatlatır. Damaklarda kabarıklık çoğu zaman hafif iltihaplanmaya neden olduğundan ağız sıcaklığı bebekleri rahatsız edebilir. Soğuk su bu sıcaklık hissini ortadan kaldırarak bebeğinizin rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda soğuk meyve ya da sebzeleri çiğnemesini sağlamanız da onu rahatlatabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments