in

Bir kadın neden cinsellik istemez

Geçmiş dönemlerde kadınlar cinsellik konusunda çok büyük kısıtlamalara ve baskılara maruz kalmışlar. Halen devam eden bu geleneksel bakış ve baskılar kadınların cinsel arzularını özgürce ortaya koymalarına engel oluyor. Bazı kadınlar cinsellik konusunda arzulu ve istekli oldukları halde bunu açıklamaktan ve ortaya koymaktan çekiniyor. Bazıları ise gerçekten cinsellik konusunda isteksiz oluyor. Peki kadınlar cinsellik konusunda neden çekimser ve isteksiz olabiliyor? Sizce bir kadın neden cinsellik istemez? Bunun altında yatan çok önemli bazı nedenler bulunuyor. İşte kadınları cinsellikten uzaklaştıran ve soğutan bazı nedenler;

İçerik Tablosu

Geleneksel kadın rolü ve bu role göre yetiştirilme

Ülkemizde kız çocukları yetiştirilirken onlara hep cinsellikle uğraşmamaları ve uzak durmaları öğretiliyor. Cinsellik konusuna karşı olan ilgi her zaman kısıtlanıyor ve en önemlisi kınanıyor. Bu baskı ile büyüyen kadınlardan tek bir beklenti oluşuyor. O da eşlerinin isteklerine yanıt veriyor olmalarıdır. Maalesef bu baskı ile yetişen ve gelenekselliğe yatkın olan kadınların birçoğu cinsellik konusunda isteksiz oluyor. Bir kadın neden cinsellik istemez dendiğinde en çok öne sürülen ve en doğru nedenlerden birisi geleneksel baskı ön görülüyor.

Bedenini sevmemek ve ondan utanmak

Kadınların çoğunluğunun vücudunda bazı kusurlar bulunuyor. Fazla kilolar, yağlı ve selülitli bölgeler, kilo alıp vermekten dolayı oluşan çatlaklar estetik sorunu yaratabiliyor. Bu tür özelliklere sahip olan kadınlar bu kusurlarını açmaktan ve sergilemekten oldukça çekiniyor. Bu çekinme ve utanma duygusu onların cinsellik sırasında kendilerini verememelerine ve o ruhu yaşayamamalarına neden oluyor. Böylelikle kadınlar cinsellikten soğuyor ve uzaklaşıyor. Kendilerine duydukları saygının azlığı kadınların cinselliği sevmemelerine de neden oluyor.

Baskıcı ve otoriter baba

Eğer bir ailede baskıcı ve otoriter bir baba figürü varsa ve kız çocukları babanın sözlü ya da fiziksel şiddetine maruz kalıyorsa, bu kız çocukları yetişkin bir kadın olduğunda cinsellikten uzak bireyler olabiliyor. Bu baskı ve korku içerisinde büyüyen kız çocuklarında arzuların bastırılması ön planda oluyor. Böylelikle cinsel istek bilinçaltında engelleniyor. Ve kadınlar eşleriyle dahi düzenli ve kaliteli bir cinsel yaşam süremiyor. Bir kadın neden cinsellik istemez sorusunun en önemli nedenlerinden birisi olarak çocukluk dönemi ortaya koyuluyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments