in

Bir Kedi Neden İnsanı Yalar, bu zararlı mı

Dünyanın belki de en sevimli evcil hayvanlarından biri olan kedi neden insanı yalar sorusu oldukça merak edilir. Kediler oldukça karakteristik asil bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra da kendilerine aşık eden bir tatlılıkları da vardır. Kedilerin insanlar tarafından bu kadar çok sevilmesindeki en büyük sebeplerden biri de belki de kendilerine has davranışlarından kaynaklıdır.

Kedilerinizi anlamak istiyorsanız onları iyi izleyin. Hangi durumlarda sizlere nasıl tepkiler veriyorlar dikkatle gözlemleyin. Bu davranışlardan biri de kedilerin sizi yalamasıdır. Özellikle sizler uzandığınızda, televizyon izlerken yanınıza sokulurlar ve elinizi veya kolunuzu yalarlar. Peki bu küçük sevimli dostlarımız sizleri neden yalıyor?

Kedinizin Sizi Yalaması Aranızda Sosyal Bağı Güçlendirir

Kedi neden insanı yalar sorusunun ilk cevaplarından biri sosyal bağ kurmak istemesinden kaynaklanır. Yavru kediler kardeşleriyle aralarındaki bağı birbirlerini yalayarak kurarlar. Yetişkin kedilerde birbirleriyle bağ kurmak istediklerinde yalamayla karşılık verirler. Hatta bazı kediler temizleyemedikleri yerde karşılıklı olarak birbirlerini yalayarak da kokularını tanımış olurlar. Tüm bu davranışlar kendi içlerinde sosyal bağı güçlendirir. İşte tam da bu yüzden kediniz sizinle sosyal bağını güçlendirmek için yalamayla iletişime geçer.

Aynı zamanda kedinizin sizi yalaması sizinle güvende olduğunu söylemesinin bir başka yoludur. Ayrıca kediniz sizi yalıyorsa sizi artık ailenin bir üyesi olarak görür ve aranızdaki bağı daha da güçlü hale getirir. Kedinizle aranızdaki bu özel bağı bozmadan çok güzel bir çift olabileceğinizi unutmayın.

Kedileriniz Yalnızca İyi durumlarda mı Sizi Yalar?

Kedi neden insanı yalar her zaman iyi durumlarda olmayabilir. Bazen kediler de iç güdülerinin vermiş olduğu hareketle endişeli olabilirler. Bu gibi durumlarda sizleri normalden daha çok yalarlar. Bunun sebebi de sizin yanınızda güvende olduğunu bildiği için sizden şefkat bekler. Sizi yalayarak sakinleştiğini gösteren bir durumdur.

Bazı durumlarda kediniz kendisini yalnız hissettiğinde de sizi yalamaya başlar. İster yetişkin isterse de yavru bir kediniz olsun kendisini yalnız hissettiğinde ilk olarak sahibine sığınır. Kedinizle aranızda güvenli bağı kurmak oldukça önemlidir. Bu nedenle onları çok iyi izlemeye özen gösterin ve her zaman anlamaya çalışın.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments