in

SevdimSevdim ÜzücüÜzücü SevmedimSevmedim AnlamadımAnlamadım ŞaşırtıcıŞaşırtıcı HarikaHarika

Birini sürekli düşünmek ve bunu engelleyememek ne anlama gelir

Keşke insanlar düşüncelerini kontrol edebilselerdi. Bugün bunu düşünmek istemiyorum dediğimiz konuları o an itibari ile aklımızdan çıkarabilseydik. Belki de insanlar o zaman ruhsal olarak çok daha sağlıklı olabilirdi. Çünkü düşünmek birçok insan için bazen kâbus olabiliyor. Özellikle aşık olan insanlar bir de bu aşkı tek taraflı yaşıyorsa düşünceler onların hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Peki bu bir hastalık mı? Birini sürekli düşünmek ve bunu engelleyememek ne anlama gelir diye çoğu kez merak ediliyor. Düşüncelerini kontrol edemeyen ve bunların arasında sıkışan insanlar bu konuda çıkar bir yol arıyor.

Öncelikle birini hastalık derecesinde düşünmek ve bunu engelleyememek psikoloji alanında bir rahatsızlık olarak ele alınıyor. Obsesif Kompülsif Bozukluk olarak adlandırılan bu rahatsızlıkta mantık dışı olduğu halde kontrol altına alınamayan düşünceler kol geziyor. Sürekli olarak tekrar eden bu düşüncelere obsesyon adı veriliyor. Bu düşünceler tek bir kişi üzerinde toplandığında ve tedavi edilmediğinde her geçen gün daha da büyüyen bir çığ haline dönüşüyor. Bu durum engellenemediğinde insan hayatını zehreden bir süreç başlıyor.

Birini sürekli düşünmeyi nasıl engellerim

Birini sürekli olarak düşünüyor olmak hayat kalitenizi önemli ölçüde düşürüyor. Bu aslında bir girdap. Bir kez içine düştüğünüzde her geçen gün daha da çok dibe batıyorsunuz. Ve bir süre sonra bu girdap çıkılmaz bir hal alabiliyor.

Birini sürekli düşünmek ve bunu engelleyememek ne anlama gelir diye merak edenler için bu durum çok önemli bir rahatsızlık olarak nitelendiriliyor. Bu durumu engelleyememek gibi bir sonuç ise aslında söz konusu değil. Yani bir kişiyi sürekli düşünmek ve bunu engellemek sizin elinizde olan bir süreç. Bunun için biraz bilinçli olmak ve bundan kurtulmak istemek ilk adım için yeterli oluyor. Sonrasında kafanızı dağıtacak birkaç aktivite, sizi mutlu edecek başka insanlarla paylaşılan sosyal alanlar sizin bu girdaptan çıkmanıza olanak sağlıyor.

Birini sürekli düşünmek ve bunu engelleyememek ne anlama gelir diye bir araştırma yapıyorsanız, bunun hemen akabinde bunu engellemek için ne yapmalıyım konusuna da mutlaka göz atmalısınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments