in

Bitkiler hakkında ilginç bilgiler

Dünya üzerinde yetişen yüz binlerce farklı bitki türü tespit edilmiştir. Bu bitkilerden bazıları öyle ilginç özelliklere sahiptir ki, bu özellikleri öğrendiğinizde onlara hayran kalmamak elde değildir. Elbette farklı özellikleri ile ilgi çeken ve kendine hayran bırakan bitki türleri olduğu gibi aynı zamanda ilginç ve bir o kadar da tehlikeli türleri de bulunmaktadır. Sahip oldukları özellikler ile birlikte bitkiler hakkında ilginç bilgiler öğrenmek istiyorsanız bazı bitki türlerini ve insanları şaşırtan özelliklerini sizlerle paylaşalım;

  • Hepimiz su üzerinde gezen renkli Nilüfer çiçeklerine hayranlık duyuyoruz. Nilüfer çiçekleri bundan tam 125 milyon yıl önce Çin’in kuzeydoğusunda bulunmuş dünyanın en eski çiçeklerinden birisidir.
  • Bildiğiniz gibi dünya üzerinde yetişen birçok bitki aynı zamanda ilaç sanayinin en önemli malzemelerinden olabiliyor. Örneğin yüksükotu kalp ilaçlarında kullanılan bir bitkidir. Ancak bu bitki ilginç hale getiren detay ise doğadaki halinin çok tehlikeli olmasıdır. Yüksükotuna dokunmanın bile kalp atışlarını yavaşlattığını biliyor muydunuz?
  • Yaz mevsiminde hepimizin dört gözle beklediği o mis kokulu ve lezzetli çileklerin üzerindeki sarı noktalar mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Bunların çilek tohumu olduğunu biliyor muydunuz? Çilek tohumunu dışarıda taşıyan tek meyve olarak biliniyor.
  • Çiçek denildiğinde herkesin aklına mis gibi kokular geliyor. Bir çiçeğin kötü kokulu olabileceğine ihtimal vermezseniz de ceset çiçeği olarak bilinen Titan Arum kötü kokusuyla tüm dünyaya ün salıyor.
  • Güllerin insanlar üzerinde çok özel bir etkisi bulunuyor. Her bir gül rengi için farklı anlamlar yükleyen insanoğlu aslında bir noktada yanılıyor. Güller gördüğünüz birkaç renkten oluşmadığını ve tüm dünyada 15 binden farklı Gül türü bulunmaktadır.
  • Bitkiler hakkında ilginç bilgiler denildiğinde herkesi kendine hayran bırakan ve hatta Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bir gülden bahsedelim.  Arizona da yetişen bir gül tam olarak Bir futbol sahası büyüklüğünde.

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments