in

Bordo bereli ne demek, kimlere bordo bereli denir

Bordo bereliler çok özel bir askeri birliktir. Bu birlikte ki tüm askerler borda bere taktığı için onlara bordo bereli denmektedir. Türk silahlı kuvvetlerinde çeşitli rütbelerde askerler bulunmaktadır. Bu rütbelerden subay, astsubay, uzman ve erbaşlar özel bir eğitime tabi tutulmaktadır. Bordo bereli ne demek sorusuna verilecek en güzel yanıt bu olacaktır. Halk arasında bordo bereli olarak bilinen askerler özel eğitim almış olan bu askeri birliklerdir.

Bordo bereli ne demek sorusu için özel kuvvetler komutanlığını da araştırmanız yeterli olacaktır. çünkü bordo bereliler dünyanın en iyi özel kuvvetleri olarak bilinmektedir. Özel olarak seçilen askerlere verilen insan üstü bir eğitim sonrası bordo bere takma hakkı sağlanmaktadır.

Bordo bereliler subay ve astsubaylardan oluşan ve Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarında seçilen gruplardır.  Bu gruplar tam üç ayrı dalda 47 farklı ders görerek çok özel bir eğitim almaktadır. Bu eğitim 3.5 yıl sürmektedir. Ve bu dönemin çok ağır, yorucu ve zorlu geçtiği bilinmektedir. Özellikle bordo bereli eğitimlerinde psikoloji çok önemlidir. Her zaman güçlü ve dirayetleri olabilmek onların en önemli özellikleridir. Çünkü görevleri gereği asla duygusallığı yer yoktur. Ve her türlü hava şartlarına dayanıklı olarak yetiştirilmektedirler.

Bordo berelilerin özellikleri

Bordo bereli ne demek diye merak edenler için bu öylesine bir sıfat olsa da, aslında bordo bereliler çok özel insanlardır. 1992 yılında tugay seviyesinde kurulan ve Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığına bağlı olarak görev yapan bordo bereli askerler ülkemiz sınırlarını da aşarak dünyada birçok ilke sahiptirler.

Bordo bereliler dünyada güven atışı eğitimi alan tek birlik olarak bilinmektedir. Komutanlarına sonsuz bir itaatle bağlı olmaları onların en önemli özelliklerindendir. Komutanlarından gelen ‘ beni vur’ emrini dahi anında yerine getiriyorlar.

Bordo bereli ne demek diye soranlar için aslında bu sıfatın altında inanılmaz bir mücadele ve emek yatıyor. Her biri en az 4 yıl fakülte mezunu olan çok zorlu bir eğitim ile bordo bere takmaya hak kazanmış olan tüm Mehmetçikler ülkemizde en değerli zümre olarak biliniyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments