in

Cennetteki Çiçek İsimleri Nelerdir?

Cennetteki Çiçek İsimleri

Bireyler özellikle çocuklarına isim koyarken cennetteki çiçek isimleri şeklinde bir takım araştırmalar yaparlar. Çünkü her birey dünyaya gelecek olan çocuğu için oldukça güzel bir isim seçmeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda devreye cennetteki çiçek isimleri girer. Cennetteki çiçek isimleri ile ilgili bir takım araştırmalar yapıldığı zaman karşımıza birçok isim çıkmaktadır. Bunlardan ilki Asel ismidir. Asel Kur’an’da geçen ve bal anlamına gelen bir addır. Cenneti açan çiçeklerin isimlerinin birçoğu Kur’an-ı Kerim’de de zikredilir. Öte yandan özellikle Osmanlı döneminde büyük divan şairleri bütün şiirlerini içerisinde cennette açan çiçeklerden bahsetmiş ve bu imgeleri kullanmıştır. Sembolik çağrışımlara açık olan birtakım şairler bu anlamda cennet çiçeklerinin isimleri ile örülü şiirler kaleme almıştır.

İçerik Tablosu

Cennetteki çiçek isimleri hangileridir?

Cennetteki çiçek isimleri hangileridir araması özellikle çocuklarına isim koymak isteyen bireyler tarafından gerçekleştirilir. Cennette açan çiçek isimlerinden biri de Belinay çiçeğidir. Belinay çiçeği cennetteki mahkemelerden en üstün mertebede açacak olan çiçek demektir. Sidelya’da yine halk arasında Cennet çiçeği olarak ifade edilmektedir. Bu kelime Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir.

Çocuklara güzel isimler koymak gerekir

Çocuklara güzel isimler koymak onlar için yapılabilecek en önemli vazifelerinden biridir. Bu anlamda çocuklar için cennetteki çiçek isimleri tercih edilmesi oldukça güzel bir seçenektir. Birçok anne baba evlatları için cennetteki çiçek isimlerinden oluşan bir isim değerlendirmesi yaparlar. Bu isimlerden bir diğeri de Dalya’dır. Dalya; Sidelya çiçeğinden farklı olarak Kur’an’da geçmektedir. Sonsuz cennet bahçelerinde açan cennet çiçeklerinden biri olan dalya hiç solmaz. Aynı zamanda dalya çiçeğinin de çok yoğun ve güzel bir kokusu olduğundan bahsedilir. İnternet üzerinden çeşitli araştırmalar yapıldığında bu ve buna benzer isimler ile karşılaşmak ve bu isimleri değerlendirmek mümkün olacaktır. Yazıda yer alan birkaç isim dışında daha geniş çerçevede çiçek isimlerini bulabilmek ve bunlar için bir araştırma yapmak mümkündür. Ülkemizde kültürel anlamda çocuklara isim verilirken hem folklorik hem de dini ritüellerin temeline dayandırmak oldukça önemlidir. Bu yüzden çocuklara cennetteki çiçek isimleri tercih etmek akıllıca bir seçenek olur.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments