in

Çiftleşmek isteyen Dişi Kedi Nasıl Sakinleştirilir

Çiftleşmek isteyen dişi kedi eğer kısırlaştırılmamış ise her üç ila dört haftada bir çiftleşmeye hazır olacağı anlamına gelir. Bu dönemde genellikle kediniz ulumalar, çığlıklar, kıvranma hareketleri ve erkek kedileri kendilerine çekme çabasını görmeniz mümkündür. Hatta evden kaçmaya yeltenmeleri bile çok sık görülür. Bu nedenle kedinizi bu aşamada oldukça iyi takip ettiğinizden emin olmanız gerekir. Kedinizi sakinleştirmek bu dönemde oldukça zordur ancak unutmayın ki geçici bir süreçtir.

Öncelikle bu süreçte çiftleşmek isteyen dişi kedi mi var yoksa hastalıklı bir kedi mi var bunu anladığınıza emin olun. Kediniz bu dönemde oldukça fazla ses çıkartır hatta sırtını okşadığınızda kuyruğunu yana kaydıracaktır. Kediler için uygun üreme mevsimi İlkbahar ve yaz sonu olarak bilinir. Kedinizin yılın bu zamanlarında çiftleşmeye gireceğinden emin olabilirsiniz. Eğer kendiniz yine oldukça ses çıkartıyor ve huzursuz davranıyorsa, hiçbir şeye sürtünmüyorsa acı çekiyor olabilir. Bu nedenle gecikmeden veteriner hekiminize danışman gerekir.

Sakinleştirme Yöntemlerinden Bazıları

Kedinizi kesinlikle erkek kedilerden uzak tutun. Evinizde pencereleri, kapıları kesinlikle açık bırakmayın bu dönemlerde evden kaçma çok sık rastlanır. Çiftleşmek isteyen dişi kedi sıcak ortamları sever. Genel de işe yarasa da bu her zaman işe yaracak anlamına gelmiyor. Kedinizi sıcak bir havlunun, sıcak su torbasının üzerine oturttuğunuzda sakinleştiğinin farkına varırsınız. Eğer kediniz de olumlu sonuç alacağınızı düşünüyorsanız kedi nanesi kullanabilirsiniz. Piyasa üzerinde de kedilerinizi sakinleştirmeniz adına birçok bitkisel ilaç bulunuyor. Veteriner hekim kontrolünde kullanmanız mümkündür. Son olarak kedinizle oynayarak onun dikkatini farklı tarafa çekmeye çalışabilirsiniz.

Kısırlaştırma ve Uzun Vadeli Çözümler

Kedinizi kısırlaştırma aşamasında yumurtalıkları alınır. Böylece kedinizde çiftleşme döngüsü engellenmiş olacaktır. Aynı zamanda kanser olması da engellenir ve bazı sık görülen hastalıkların da görülmesi azalacaktır. Kısırlaştırmadan önce çiftleşme döneminin geçtiğine emin olmanız önemlidir. Bir veteriner henüz kediniz bu dönemi atlatmadığı halde bile prosedür gereği işlemi uygulama hakkına sahiptir ancak kediniz aşırı kan kaybı da yaşayabilir. Bu gibi durumlar için veteriner hekiminizle net konuşmalar oldukça önem taşır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments