in

Cinsiyet Değiştirenler Çocuk Sahibi Olabilir Mi?

Cinsiyet değiştirme ameliyatları zaman zaman ünlü isimler nedeniyle gündeme gelebiliyor. Farklı bir görünüm elde etmek ve hissettiği gibi yaşamak isteyenler için bu operasyonlar önemli bir yerde bulunuyor. Ancak cinsiyet değiştirmek oldukça zorlu ve uzun süreli bir süreç olarak görülüyor. Sadece genital bölgeye yapılan cerrahi müdahalelerle sınırlı kalmıyor. Bunun dışında hormon tedavileri de uzun süre boyunca gerçekleştirilmesi gereken süreçler olarak adlandırılıyor. Sadece görüntü olarak olmak istedikleri kimliklere ulaşmaları mümkündür. Cinsiyet değiştirenler çocuk sahibi olabilir mi gibi bir sorunun cevabı olumsuzdur. Cinsiyet değiştirme ameliyatı olan kişilerin sadece genital organlarıyla sınırlı kalmayan bir ameliyat sürecine girecekleri de bilinmelidir.

Çocuk sahibi olmak cinsiyet değiştiren kişiler için geçerli bir konu değildir. Cinsel faaliyetlerini yeni kimlikleriyle sürdürecek olsalar bile hormonlarında ve üreme hücrelerinde herhangi bir üretim gerçekleşmeyecektir. Aynı zamanda da genital bölgenin işleyişi suni yollarla sağlanacağından dolayı tıbbın henüz çözüm bulamadığı bir yöntemdir. Bu yüzden de cinsiyet değiştiren kişilerin doğal yollarla çocuk sahibi olmaları olası bir durum değildir. Cinsiyet değiştiren kişilerin sadece yaşam tarzlarında ve kimliklerinde değişim görülür. Ancak herhangi bir yol ya da yöntemle çocuk sahibi olmalarının olanağı yoktur. Bu hususta herhangi bir tıbbi müdahale ya da tedavi süreci bulunmamıştır. Tıbbın bu konuda ilerlemesinin halen daha yetersiz olduğu ifade edilmektedir.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatlarına Neden Başvurulur?

Cinsiyet değiştirme süreci önemli bir karar evresinden sonra hayata geçirilir. Bu kararın alınmasında bireylerin davranışları, kendisine sunulan yaşam tarzı ve genetik faktörler öne çıkan kriterlerdir. Herhangi birini cinsiyetine göre olmamak kaydıyla yetiştirme durumu ilerleyen zamanlarda bu yönde bir sonuca neden olabilir. Psikolojisi ve hayat tarzı değişecek olan bireylerin kendi bedeninden memnun kalmaması sonucu da baş gösterebilir. Aynı zamanda da geçmişte yaşadığı olaylar ve travmalar da cinsiyet değiştirme ameliyatını talep eden kişilerin sorunları arasındadır. Sosyal çevre ve aile ortamı bu konuda önemlidir. Çocukların doğduğu andan itibaren yaşadığı gelişmeler bu yönde bir sonuca mahal verebilecek bir durumdur.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments