in

Cırcır Böceği Neden Öter?

Cırcır Böceği Neden Öter?

Cırcır böceği neden öter, sorusu pek çok insanın merak ettiği bir konudur. Cırcır böceklerinin cıvıltılarının temel açıklaması, türün diğer cırcır böcekleri dişileri ve erkeklerinin birbirileri ile iletişim kurmalarıdır. Bu fenomeni daha fazla açıklamak için erkeklerin kadınlardan çok daha büyük olduğunu bilmek önemlidir. Dişinin olgun bir yetişkin boyutuna büyümesi çok daha uzun sürer ve daha sonraki bir yaşta meydana gelen dış deriyi dökene kadar hayatının geri kalanında yeni edindiği kanla beslenmesi gerekir. Yani bir cırcır böceği şarkı söylemeye başladığında, bunun nedeni vücudunun bir yumurtayı döllemeye hazırlanıyor olmasıdır.

Cırcır böceklerinin neden öttüğünü daha iyi anlamak için çiftleşme davranışlarını ele alalım. Çoğu erkek çiftleşmek için dişilere yaklaşır; erkek ona ilgi duyduğunda, başını ön kanadına (spermlerini depoladığı yere) sokar. Ardından, “cıvıltı” adı verilen delici, tiz bir ses çıkaracak. Ses aynı zamanda dişinin ön kanadının her iki yanında bulunan deri kanatçıklar tarafından da üretilir. Cırcır böceği daha sonra kanatlar, boyun ve vücut tarafından yapılan yüksek perdeli ses tellerinden oluşan cıvıltı adı verilen bir ses çıkarır. Yani bizim deyimimizle öter.

Cırcır böceklerinin neden öttüğü olayı basit bir şekilde bir cırcır böceğinin, diğer bir cırcır böceği tarafından fark edilmek istemesinden ileri gelmektedir. Bu yüzden sürekli olarak ses çıkarır. Bunu yapabilmek için kanatlarını tekrar tekrar titretmelidir. Her erkek kriket, diğerlerinden farklı olan benzersiz bir şarkıya sahiptir. Biraz farklı olabilir, ancak hepsinin benzer bir amacı vardır: ses üretmek ve bir koloni inşa etmede kendilerine katılması için kendisine bir eş çekmek.

Cırcır böceklerinin her birinin sesinin kendisine has olduğundan söz etmiştik. Biz öyle algılamasak da onlar birbirlerinin farklı olduğunu algılamaktadır ve buna göre eş seçimi yapmaktadır. Sonrasında ise çiftleşerek bir koloni kurma hedefine ulaşırlar. Bu durumda daha çok cırcır böceği ve daha çok ses oluşur ve bu nedenle de bir ortamda çok daha cırcır böceğinin ötüşü duyulur hale gelir. Bu nedenle cırcır böceklerini genelde çok sesli öterken duyarız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments