in

Çiroz Yapımında Kullanılan Balık Türü Nedir

Çiroz yapımında kullanılan balık uskumrudur. Yani çiroz hem uskumru hem de Mersin balığı kullanılarak yapılabilen bir yiyecektir. Bu kullanım çeşitlerinin arasına istavrit de eklemek doğru olacaktır. Çünkü bu yemek çeşidinde birkaç çeşit kullandığı durumlar da vardır.

Uskumru yaz mevsimi içerisine girdiğimizde Karadeniz içerisinde Kış mevsimi içerisine girdiğimizde de Marmara denizinde yaşam süren döngüsünü bu şekilde devam ettiren bir balık türüdür. Marmara denizi içerisinde üreme işlemi gerçekleştiren ve yumurtlayan uskumrular zamanla Karadeniz’e geçmeye başladıkları dönemde daha iri ve daha yağlı olurlar. İşte bu dönemlerinde de bu yemek için kullanılabilecek en lezzetli hali alırlar. Bu yüzden de tercihler bu yönde olabilir.

Çiroz Yapımı Nasıldır

Dönemlerde sadece bu iri ve yağlı halleriyle tercih edilen ve sonrasında tuzlanarak kurutulan balık zamanla sadece göç mevsiminde değil de her dönem kurtularak bekletilen tüm halleri ile hazırlanmaya başlamışlardır. İşte bu noktadan sonradan zamanla diğer istavrit ve Mersin balığı kullanımı da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Çiroz yapımında kullanılan balık yakalandıktan sonra güzel bir şekilde temizlenip sonrasında tuzlanma işlemi gerçekleştirilerek kurulmaya bırakılır ancak bu kuruma işlemi tuzlama işleminden bir yarım gün sonra devam ettirilir. Koruma şekli olarak tuzlama çiroz balığının iyi bir şekilde saklanması için geçerli olan ve halen kullanılabilen bir yöntemdir. Öncelerde çirozu bulunan çoğu yer satarken ve çokça tercih edilen bir balık türüyken şimdilerde belirli yerlerde satışı gerçekleştirilmektedir ve azdır.

Çiroz ile Yapılan Yemekler

Çiroz yapımında kullanılan balık hazırlandıktan sonra isteğinize göre birçok çeşit ile yemek haline getirile bilmektedir. Çoğu kişinin de beğenisine sunulup sonradan oldukça beğenilen çiroz salata şeklinde tüketime de uygundur. Izgara da pişirilebilir. Kızartılabilir. Ancak bu işlemler ardından balık güzel bir şekilde temizlenir. Küçük parçalara ayrılarak tüketime uygundur.

Salatası yapılabildiği gibi çiroz tatlı yapımında da kullanılabilen bir balık türüdür insanlar tarafından tüketildiği takdirde oldukça beğenilmektedir. Öncelerde çok fazla tüketim talebi yapılırken şimdilerde tercihler çok da bu yönde değildir. Ama yine de bu tüketimin tamamen bittiği anlamına gelmemektedir. Halen çok seven birçok kişi bulunmaktadır ve çok iyi bir rakı mezesi olarak da geçmektedir ve sıkça tercih ediliyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments