in , ,

HarikaHarika SevdimSevdim

Çok Az Kişinin Bildiği Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

İyi bir yemek için marifet doğuştan gelen bir yetenek olabilir. Belki de 10 parmağınızda 10 lezzet olabilir fakat bu mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler sayesinde yemeklerinize lezzet katacaksınız. Dahası mutfak tüyoları ile karşılaştığınız bir çok soruna çözüm bulabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Ya Evde Yumurta Yoksa

Hamur işi yaparken, hamurunuz için üzerine sürülecek yumurta kalmadığını gördünüz. Artık markete gitmenize gerek yok. Evinizde muz bulunuyorsa tepsideki hamurunuzun üzerine muz sürerek, hamurun kızarmasını ve kabarmasını sağlayabilirsiniz.

Balık Kokusu Başa Bela

Balık kokusunu engellemek için balık kızarttığınız kapları sirke ile yıkayınız. Sirke sayesinde balık kokusu kaplarınızdan çıkacak ve balık kokusu kokmayacaktır.

Buzdolabınız Kötü mü Kokuyor?

Buzdolabında bazen istenmeyen kötü kokular oluşabiliyor. Ekşimiş yemekler, bozulmuş etler, dökülmüş besinler her zaman kötü kokulara neden olmaktalar. Buzdolabının içerisini temizlediyseniz ve hala kötü kokular çıkmadıysa bir miktar Türk kahvesini buzdolabının içerisine ağzı açık bir şekilde koyabilirsiniz. Böylelikle kötü koku kaybolacaktır.

Kahveleriniz İçin 2 Katı Lezzet

Güzel kahve yaptığınızdan eminiz. Ya bu güzelliği ve lezzeti iki katına çıkarabileceğiniz söylesek. Kahve içerisine atılan bir miktar tarçın ve tuz kahvenizin lezzetini artıracaktır. Kahve keyfiniz de buna orantılı olarak artacaktır.

Soğan Doğrarken Ağlamaya Değmez

Hayatımızda hiçbir şeyin sizi ağlatmasına izin vermeyin. O şey soğan olsa bile. Soğan doğrarken gözlerinizin yaşlanmasının önüne geçmek istiyorsanız, soğanın doğramadan önce 10 dakika buzlukta bekletiniz. Neticede artık ağlamayacaksınız.

Tavuk Etlerinin Sertliğinden mi Şikayet Ediyorsunuz?

Tavuk etlerinin sertliği bazen pişirmeden önce sorulara neden olabiliyor. Tavuğunuzun yumuşaması ve lezzetinin artması için pişirmeden önce mısır nişastası ve yumurta ile marine edin.

Patatesler Kararmasın

Herkes bilir ki patatesler kesildikten sonra beklerse kararır. Bu durum ise yemeklerde ve kızartmada kötü görünüme neden olur. Doğranmış patatesler kararmasın diye onları soğuk su içerisinde bekletebilirsiniz. Böylelikle kararma durumlarının önüne geçebilirsiniz.

Dolma biber Doldururken Aklınızda Bulunsun

Dolma biberler alt kısımlarında yumrulara sahiptirler. Yumrular onlar hakkında birçok bilgiyi bize sağlar. 3 yumrulu dolma biberler daha sert ve lezzetli özelliğe sahipken, 4 yumrulu dolma biberler daha tatlıdır. Bu pratik bilgi akılda tutmaya değer.

Haşlanmış Yumurta Soymak Bazen İşkence Olabiliyor

Haşlanmış yumurtaları soymak her zaman için büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu sorunu ise karbonat veya limon ile çözebilirsiniz. Haşlanmış yumurtanın suyuna limon ve karbonat atarak yumurtalarınızı daha kolay soyabilirsiniz.

Sarımsak Kabukları Soymak Tam Bir Baş Belası

Sarımsak kabuklarını soyarken zorlanmayan yoktur herhalde. Bu sorunun çözümü ise mikrodalga fırında saklı. Soymak istediğiniz sarımsakları mikrodalga fırına atın ve bekleyin, kabukları hemen soyulacaktır.

Salatalarınız Susuz mu Oluyor?

Sulu bir salatayı kim sevmez ki, salatalarınızı sulandırmak ise çok basit. Salatınıza normal attığınızdan biraz daha fazla tuz atarak domateslerinizin hemen su salmasını sağalayabilirsiniz.

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments