in ,

Doktor Filmleri – Tıp Alanına İlgi Duyuyorsanız Bu Filmleri İzlemedik Demeyin

Tıp dünyası ile ilgili son zamanlarda yapılmış filmlere denk gelmek hayli zor. Doktorların, hemşirelerin yahut sağlık görevlilerin hangi mücadeleleri verdiğini veya hangi sorunlarla baş ettiklerini anlamamız için tıp filmleri ilginç yapımlar olabilir. Eğer sizde tıp dünyasına biraz ilgiliyseniz , bu dünya da neler olup bittiğini merak ediyorsanız. Doktor filmleri adlı yazımıza göz atmanızda fayda var.

İçerik Tablosu

Awakenings (1990)

Sosyal olmayan ve çevresiyle çok az derecede iletişim kuran dahi bir doktoru anlatan film, bu doktorun icat ettiği bir ilaç sayesinde iyileştirdiği ve sağlığına kavuşturduğu hastalar etrafında kurgulanmıştır. Doktor Malcolm Sayer yeni bir hastanede göreve başlamıştır. Hastanede gördüğü bir grup hasta ise onu şaşkınlığa ve üzüntüue boğmuştur. Bu hasta insanlar asla uyanamıyor, hastalık boyunca koma halinde bir bitkisel hayat geçiriyorlardı. Doktor Sayer ise bunu çözeceğini düşünerek bir konferansta anlatılan ilacı geliştirerek hastaların üzerinde uygulamaya başlar. Tedavi olumlu yanıt verir. İlk iyileşen hasta ise bir erkektir.

Lorenzo’s Oil (1993)

Lorenzo 7 yaşında sevimli bir çocuktur. Bu yaşına kadar herhangi bir sağlık sorunu yoktur fakat bir gün belirtisiz bir şekilde sık sık bayılmalara ve hafıza kaybı gibi sorunlarla karşılaşmaya başlar. Lorenzo aslında ADL diye bir hastalığın kurbanı olmuştur. Ailesi ise bu durumda çok üzgündürler. Hiç tıp bilgine sahip olmamalarına rağmen çocuklarının iyileşmesi için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Denemelerinin sonucunda bu hastalığın kanda bulunan yağ asidinden kaynakladığını keşfederler. Tedaviyi bularak tıp alanında bir ilke imza atarlar. Hatta film gerçek bir yaşanan olaydan esinlenilmiştir.

Patch Adams (1998)

Patch Adams belki de bu hayattaki en mutlu insanlardan biridir. Kendi içerisinde yaşadığı iyimserliği ve etrafına bu mutluluğu saçması çevresince kıskanılır. Öyle ki Patch Adams her olaya dolu tarafından bakmayı tercih ediyor, normal insanların sahip olduğu dertleri kafasına takmıyordu. İlerleyen süreç içerisinde Patch’in tıp fakültesindeki hocalarından biri onun palyaço olmasını ister. Patch ise iyimser bir insan olduğundan bu isteği geri çevirmez. Bunun yanı sıra Patch böyle tekliflere sıcak bir tavırla yaklaşsa da aynı zamanda tıp fakültesinde de bir öğrencidir. Hayallerinden birisi ise okuduğu tıp fakültesini bitirmektir. Doktor filmleri listemize girmeyi hak edecek iyi bir film olan Patch Adams’ı izlemenizi öneririz.

The Doctor (1991)

Hastaların sık sık doktorları kendilerini anlamadığından şikayetlerine denk gelmişizdir. The Doctor adlı filmde ise bu sorun çok güzel bir şekilde özetlenmiştir. Jack McKee tıp alanından tanınan, zengin, zeki ve oldukça başarılı bir doktordur. Hayatı birçok insanın sahip olmak isteyeceği düzeydedir. Bir gün ise kanser teşhisi koyulmasıyla Jack’in hayatı sonsuza kadar değişecektir. Doktor artık hastadır ve hasta psikolojisine sahiptir. Kariyerindeki doktor iken yaptığı hataları görecek, kanser hastası olduğundan olaylara artık hasta gözüyle bakacaktır. Hasta – doktor ilişkisinin çok iyi özetleyen film, hastaların psikolojik perspektiflerine de değinmekte.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

Randle hapishane de suçunun cezasını çekmektedir. Bulunduğu ortamda ise garip tavırlarıyla gardiyanların dikkatini çekmekte, deli olduğu düşünülmektedir. Bu olayların sonunda Randle için akıl hastanesine gönderilmesi kararlaştırılır. Akıl hastanesinde de rahat durmayacaktır. Girdiği ortamlarda kural tanımaz tavırları ve etrafındaki insanları etkilemesi ile akıl hastanesinde de görevlilerin dikkatlerini üzerine toplayacaktır. Ratchet isimli hemşire ile artan gerilimleri aralarında büyük bir mücadeleye neden olacaktır. Aynı zamanda Randle’in eylemleri etrafındaki insanların yavaş yavaş iyileşmesinde de etkili olacaktır.

John Q (2002)

Mike küçük bir çocuktur. Bir gün arkadaşlarıyla oynadığı maç sırasında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmak zorunda kalır. Mike’a teşhis yapılarak kalbinin normal bir kalpten 3 kat daha büyük olduğu saptanır. Hemen kalp nakli gerekmektedir. Mike’in babası John’un ise bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli maddi gücü ne yazık ki yoktur. John parayı bulabilmek içim tüm varını yoğunu ortaya koymaktadır. Tüm yollara başvurmaktadır. Mücadelenin sonucunda gerekli parayı bulamaz. Hastane ise Mike’ın artık eve gönderilmesi gerektiğini, ameliyat parası yoksa hastane de durmanın ek maliyetler çıkartacağını bildirir. John ise ne yapacağını bilemez ve hastanedeki bazı doktorları ve hastaları oğlunun ameliyat olması için rehine alır.

Something The Lord Made (2004)

Bir hastaneye hademe görevlisi olarak başlayan Thomas gün geçtikçe tıp ve cerrahi alanına ilgisi olduğunu anlayacaktır. Bunun yanı sıra kendisinin yeteneği de bu alanda bulunmaktadır. Cerrah Blalock ise Thomas günden güne yaptıklarını fark edecek ve onu asistanı olarak yanına alacaktır. Thomas ise siyahi bir insan olduğundan çevredeki faktörlerin ve insanların aşağılamasına ve azımsanmasına neden olacaktır. Bu ırkçı yaklaşım da ise Thomas Cerrah Blalock ile her şeye rağmen çalışmak istemektedir. Büyük bir ırk mücadelesinin verildiği filmde Thomas mücadelesine tanık olacağız. Doktor filmleri arasında sizin için iyi bir seçenek olabilir

Awake (2008)

Anestezik farkındalık diye yeryüzünde korkunç bir durum vardır. Ameliyat esnasında ise uyanıksınızdır ve her şeyi hissediyorsunuz. Bu durumda uyuşturucunun verdiği etki ile asla hareket edemez, bağıramaz ve konuşamazsanız. Tüm acıları ve doktorların yaptığı cerrahi müdahaleleri sonuna kadar hissedersiniz. Ne yazık ki hiçbir şekilde uyarı yapamaz ve çığlık atamazsınız. Bu filmde de söz konusu Clay’in ameliyat esnasında anestezik farkındalığıdır. Tıp ve gerilim öğelerinin iyi harmanlanmasıyla ortaya çıkan film insanları korkutacak türden. Doktor filmleri listesinde en korkutucu filmlerden biri olabilir.

You Don’t Know Jack (2010)

Ölüme bir adım kalmış ve aşırı acılar çeken hastalar artık bu dünyada yaşamlarının bittiğinden emindirler. Bu aşırı sağlık acılarını çekmek ise onlar için dünyadaki bir cehennem haline gelmiştir. Doktor Jack ise yaptığı bir karışım sayesine isteyen hastalara ötenazi uygulayarak onların bu dünyaya veda etmesini sağlamaktaydı. Toplum içerisinde onun yaptığı faaliyetleri destekleyenler varken, azımsanmayacak bir grupta doktorun yaptıklarının yanlış olduğunu düşünür. Böyle düşünenler ise Doktor Jack’i insanların ölümünden sorumlu tutarak ona ölümlü doktor yakışması yapmaktadırlar. Doktor artık bir katil olarak görülmeye başlanmıştır. Diğer bir tarafta ise ötenazinin gerekliliği halen bir muammadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments