in

ÜzücüÜzücü

Domates sivilce yapar mı

Kadın erkek demeden hepimizin en önemli cilt sorunlarının başında sivilce geliyor. Bazı cilt tipleri bu sorun ile çok yoğun bir şekilde mücadele ederken, bazı ciltlerde oldukça nadir rastlanıyor. Cildinizde sivilcelerin çıkması ve bunun sıklığı bazı nedenlere dayanıyor. Elbette bu nedenlerin en önemlisi beslenme olarak biliniyor. Bazı yiyecekler cildinizde sivilcelenmelere neden oluyor. Sivilce yapan besinlerin birçoğu bilinse de domates sivilce yapar mı sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Aslında bilimsel olarak bakıldığında kıl folikülleri olarak bilinen ve deride bulunan küçük delikler tıkandığında ortaya sivilceler çıkıyor. Bu deliklerin tıkanmasının ise bazı nedenleri oluyor. Öncelikle temiz ciltlerde bu deliklerin tıkanması söz konusu olmuyor. Dolayısıyla düzenli olarak en uygun malzemelerle temizlediğiniz ciltlerinizde sivilce sorunlarınız hep daha az oluyor. Temizlikle birlikte içten bu deliklerin tıkanmasını da engelleyebilirsiniz. Bunun yolu ise her zaman az yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak oluyor.

Domates sivilce yapar mı diye merak edenler için birçok bilim insanı domatesin sivilcelere neden olduğunu açıklıyor. Domatesin hem sivilce yaptığı hem de kan akışını ve dolaşımını hızlandırdığı için mevcut sivilcelerinizin daha kırmızı bir hale gelmesini sağladığı biliniyor.

Domates neden sivilce yapar

Domates aslında insan sağlığı için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Tüm uzmanlar düzenli olarak hem kahvaltılarda hem de yemeklerde domates tüketimini önermektedir. Ancak domates sivilce yapar mı sorusu sivilce ile mücadele den birçok insanın kafasında bir soru işareti bırakmaktadır. Ve bu soru nedeni ile birçok insan domates tüketmek konusunda tereddütler yaşamaktadır.

Domates içerisinde yoğun asit bulunduran bir besin kaynağıdır. Pek çok sağlık sorununa iyi geldiği bilinse de bazı insanlarda bu asit nedeni ile alerjiler oluşabilmektedir. Yoğun alerjik sorunları olan insanlar domates tükettiğinde kırmızı kabarcıklar oluşabilmektedir. Bu kabarcıkların yoğunluğu hem tüketilen domates miktarına hem de kişilerde var olan alerjik boyutlara bağlı olacaktır. Bu nedenle alerjik bazı sorunları olan kişilerin domates tüketiminde dikkatli ve kontrollü olmasında fayda olacaktır. Çünkü bu alerjik sorunlar beraberinde sivilce sorunlarını da getirmektedir.

Domates sivilce yapar mı sorusuna doktorlar domates tüketimini abartmadığınız sürece önemli bir sorun olmayacağını belirtmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments