in

Düşen Dolgu Yerine Sakız

Düşen Dolgu Yerine Sakız

Diş eti sağlığı ve diş sağlığı vücudumuzun bütünü içinde son derece büyük önem arz eden bir husustur. Ne yazık ki ülkemizde bireyler diş sağlığı ile ilgili birtakım farkındalıkları küçük yaşlardan itibaren kazanamamaktadır. Burada öğretmenlerin ve kitapların rolü olduğu kadar küçük yaşlardan ve okul çağından önce bireylerin ailelerinin rolü önemlidir. Çünkü küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı ve diş sağlığına önem verme alışkanlığı kazanılmayan çocuklar da ileriye dönük olarak diş sağlığı ile ilgili sorunları görmek mümkündür. Bu hem çocukların daha fazla küçük yaşta acı çekmelerine neden olmakta hem de estetik görünümüne engel olmaktadır. Özellikle küçük yaşlarda çocukların dişleri çürümekte ve bu dişleri çürüyen çocukların kanal tedavisi ya da dolgu tedavisi gibi tedavilere maruz kaldığı görülmektedir. Hatta bazı minikler düşen dolgu yerine sakız yapıştırmayı tercih edebilmektedir.

İçerik Tablosu

Düşen dolgu yerine sakız yapıştırmak bir çözüm değildir

Minikler cikletin erken akıllarına gelen bu fikir bazen büyüklerinde tercih ettiği bir husus olabilir. Fakat hem küçükler hem de büyükler için olsun düşen dolgu yerine sakız yapıştırmak bir çözüm veya bir tedavi yöntemi olmaz. Dolguların düşmesi veya dişlerin herhangi bir şekilde ağrıması neticesinde hiç vakit kaybetmeden bir diş hekimine görünmek gerekir. Çünkü diş sağlığı başta kalp sağlığı ve eklem sağlığı olmak üzere vücudun genelini etkileyen bir husustur. Düşen dolgu yerine sakız yapıştırmak yaşlı bireylerde de görülmektedir. Özellikle diş hekimine gitmeye korkan yetişkinlerin de düşen dolgu yerine sakız yapıştırmaya çalıştıkları ifade edilir. Fakat herhangi bir şey dolgunun yerini tutmayacağı için bu acı vereceği ve kısa sürede olumsuz netice verecek bir tutumdur.

Diş sağlığı ihmale gelmez

Diş sağlığı insan vücudunda en son derece önemli bir ayrıntıdır. Bilindiği gibi insanlar ağız yoluyla bir şeylerin yiyip içerek beslenirler ve bu şekilde ayakta kalırlar. Dolayısıyla sağlıklı bir beslenme sağlıklı bir vücut oluşturmak için sağlıklı bir ağız yapısına ihtiyaç vardır. Ağzımızdaki en önemli organlarımızdan biri de dişlerimizdir. İşlerin önemi özellikle Küçük yaşlarda çocuklara doğru bir şekilde öğretilmeli ve onların diş hassasiyeti kazanmaları sağlanmalıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments