in

Ekşi yoğurt nasıl değerlendirilir

Yaşantımızda geriye dönüş başlıyor. İnsanlar artık hazır her şeyden uzaklaşıyor. Ve daha doğal daha sağlıklı olan her şey tercih edilmeye başlanıyor. Özellikle gıda ürünlerinde eğer bir ürünü evde yapabilme imkanımız varsa, hazır almak yerine evde hazırlamak daha sağlıklı ve faydalı oluyor. Yoğurt grupları da evde yapılan gıdalar arasında yer alıyor. Evde mayalanan bir yoğurdun lezzetini ve faydasını hazır yoğurtlar vermiyor. Evde yoğurt yaparken bazen ayar tutturmak zor olabiliyor. Mayalama yaparken yapılan bazı hatalar sonucu yoğurt ekşi tutuyor. Ama ekşi yoğurtta çok lezzetli şekillerde değerlendirilebiliyor. Sizde yoğurdunuzu kendiniz mayalıyorsanız hem ekşi yoğurt nasıl değerlendirilir hem de en doğru mayalama yöntemleri nasıl olur diye merak ediyorsanız kısaca bir göz atalım.

Ekşi yoğurt ile neler yapılır

Ekşi yoğurt birçok farklı şekilde kullanılıyor. Hatta bazı insanlar normal yoğurt yerine ekşi yoğurdu daha çok seviyor. Kendi yoğurdunuzu mayaladığınızda hafif ekşi bir tat aldıysa bunu kesinlikle ziyan etmeyin. Çünkü ekşi yoğurt ile ortaya çıkan farklı güzel lezzetler olabiliyor. Ekşi yoğurt nasıl değerlendirilir siye soranlar için işte birkaç alternatif;

  • Ekşi yoğurt ile naneli bir ayran hazırlayabilirsiniz. Bu ayranı yemeklerinizin yanında tüketebilirsiniz.
  • Ekşi yoğurt ile muhteşem ekmek mayası yapıldığını biliyor muydunuz? Eğer evde kendi ekmeğinizi kendiniz yapıyorsanız, hamurunuzu mayalarken içerisine ekşi yoğurt katabilirsiniz.
  • Ekşi yoğurt ile çok lezzetli yoğurt çorbaları yapabilirsiniz. Çorba içinde yoğurt ekşi tadını kaybediyor.
  • Ekşi yoğurdu yemeklerde ya da ayranda kullanmak istemiyorsanız onu su ile kaynatarak kesilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece kahvaltılarda ve böreklerinizin içinde kullanmak üzere çökelek elde edebilirsiniz.

Yoğurdun ekşimemesi için neler yapmalı

Ekşi yoğurt farklı birçok şekilde kullanılsa da herkesin amacı normal bir lezzete sahip olan yoğurt mayalamak oluyor. Ekşi yoğurt nasıl değerlendirilir diye birkaç yöntem öğrendikten sonra kendi yoğurdunuzu en doğru şekilde nasıl mayalayacağınıza bakabiliriz.

En doğru ve lezzetli yoğurtları hazırlayabilmek için kullandığınız sütün taze olması gerekir. Kullandığınız mayanın ekşi olmaması da önemlidir. Aslında yoğurt mayalarken onu porsiyonluk olarak cam kaplarda mayalayabilirsiniz. Mayaladıktan sonra mutlaka ağzı kapalı bir şekilde dolapta muhafaza etmelisiniz. Ve kısa sürede tüketmelisiniz. Uzun süre bekleyen yoğurt ekşiyecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments