in

Erkek hindiye ne denir

Hindi hepimizin çok yakından tanıdığı ve aslında oldukça önemli bir ticari geliri olan bir hayvan türüdür. Çocukluk dönemlerinden başlayarak insanlığın ilgisini çeken bu hayvanın aslında anavatanı Kuzey Amerika’dır. Hindinin anavatanı olan bölgelerde hindi kelimesinin karşılığı bizleri oldukça yakından ilgilendiriyor. Hindi kelimesine Amerika’da Turkey deniliyor. Yani Türkiye kelimesi ile eşdeğer bir anlama sahip oluyor. Ve aslında en çok sorgulanan konulardan birisi de erkek hindiye ne denir sorusu oluyor.

Erkek hindiye ne denir sorusundan önce bilmeniz gereken önemli bir detayı daha sizlere iletelim. Ülkemizde bu özel hayvana verilen hindi isminin de elbette bir açıklaması bulunuyor. Hindi aslında Hindistan’dan gelen Gine tavuğuna benzetildiği için ülkemizde hindi olarak anılıyor.

Şimdi gelelim asıl merak edilen konuya. Erkek hindiye ne denir sorusu birçok bilgi yarışmasında sorulduğu için insanlar bu konuda bir araştırma yapma ihtiyacı duyuyor. Belki de daha önce hiç duymadığınız bir tabire sahip erkek hindiler. Ülkemizde erkek hindiye GURK adı veriliyor.

Amerikalılar neden hem Türklere hem de Hindiye Turkey diyor

Erkek hindiye ne denir sorusunun yanıtı araştırılırken insanların dikkatini çeken ve yanıt aradığı diğer bir önemli konu gündeme geliyor. Hindinin anavatanı olan Amerika’da neden hindi ve Türkiye kelimeleri aynı olarak kullanılıyor. Aslında bunun altında tarihi bir süreç ve neden yatıyor. Bunun açıklaması yapılırken Osmanlı İmparatorluğu’nun coğrafi konumunun büyük bir payı olduğu anlatılıyor.

Bu rivayette anlatılana göre 15. Ve 16. Yüzyıllarda Avrupa’ya gelen hindilerin birçoğu ülkemiz topraklarından geçiyor. Bir dilbilimcinin teorisine göre İstanbul’u ele geçiren Osmanlılar burada bulunan yabani kümes hayvanlarını Batı Afrika ülkesi olan Gine üzerinden Avrupa’ya ihraç ediyor. Ve tam olarak bu nedenle Avrupalılar hindileri ve Türkleri birbiri ile özdeşleştiriyor. Böylece bu söylemin tesadüfi bir durum olmadı ortaya çıkıyor.

Her farklı bölgeden farklı bir kullanım ortaya çıkıyor. Ülkemizde erkek hindiye ne denir sorusunun yanıtı olarak ortaya çıkan GURK kelimesinin ise nereden kaynaklandığı henüz net olarak bilinmiyor. Bu hikaye de insanların en çok dikkatini çeken konu Türkiye ile hindi kelimesinin neden aynı anlamı taşıdığı oluyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments