in

Etkili iletişim nedir nasıl yapılır

İletişim insan hayatındaki en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Bu ihtiyacın varlığı nedeni ile geçmişten günümüze iletişim yöntemleri üzerinde sürekli olarak yenilikler ve gelişmeler yaşanmaktadır. İnsanlar için aslında hava ev su kadar önemli olan iletişim aynı zamanda bir beceridir. Herkes iletişim kurabilir. Bunun için farklı birçok yöntem geliştirilmiştir. Ancak etkili iletişim kurmak herkesin yapabildiği bir şey değildir. Peki, etkili iletişim nedir? Nasıl yapılır? İletişim kurmak neden yeterli değildir?

İçerik Tablosu

Etkili iletişim nedir diyorsanız karşınızdaki insana vermek istediğiniz mesajı en net ve kısa şekilde sunabiliyor olmanızdır. Yanlış anlaşılmadan kendinizi en net şekilde ifade edebilmek için etkili bir iletişim becerisine sahip olmalısınız. İş hayatınızda ve özel yaşantınızda bu sizin için önemli bir gerekliliktir.

Etkili iletişim nedir ve bunun yöntemleri nedir diye merak ediyorsanız aslında bilmeniz gereken bazı ana kurallar vardır. Etkili iletişim becerilerine doğuştan sahip olabilen şanslı insanlardan değilseniz bunu kendi imkanlarınızla yapmanız gerekir. Etkili iletişim becerileri için size bazı tüyolar verelim. İşte Etkili iletişim nedir ve nasıl elde edilir konusunda size gerekli olan en önemli bilgiler;

İyi bir dinleyici olun

Etkili bir iletişimin en önemli kuralı şüphesiz ki iyi bir dinleyici olmaktır. Karşımızdaki insana göstermiş olduğumuz saygıyı ve ona verdiğiniz değeri en iyi şekilde gösterebilmek için onu dinlememiz gerekir. Çünkü etkin bir dinleme iletişimin devamlılığını sağlamaktadır.

Bu konuda bilim adamları ve uzmanlar tarafında söylenmiş birçok önemli söz bulunmaktadır. Mesela ‘ Tanıdığım başarılı insanların çoğu, konuşanlardan daha çok dinleyenlerdir.’ Sözü etkin iletişim için bunun gerekli olduğunu net bir şekilde açıklar.

Etkili iletişim nedir diye merak ediyorsanız ve bu konuda başarılı olmak istiyorsanız bununla birlikte etkin dinlemeyi de öğrenmelisiniz.

Önyargısız olun

Önyargılar hayatın her alanında ayağımıza bağ olan çok büyük bir sorundur. Dolayısıyla etkili iletişim konusunda da bizi çok gerilerde bırakacaktır. Konuşlan ve dinleyen arasında var olan empati gücü etkili iletişim için gereklidir. Bunu sağlayabilmenin tek yolu ise tüm önyargılardan arınmış olarak konuşmak ve dinlemektir.

Beden dili kullanın

Etkili iletişim nedir ve nasıl olmalıdır sorusunda etkin sözcük kullanımı kadar beden dilini iyi kullanmakta gereklidir. Çünkü sözlerinizle birlikte bedeninizin de ne söylediği çok önemlidir. Aynı zamanda hem sözlerinizin hem de bedeninizin uyum içerisinde olması etkili iletişimin gerekliliklerinden birisidir. İyi bir iletişim için ağzınızdan çıkan her sözü bedeninizin verdiği mesajlarla özdeşleştirmelisiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments