in

Evcil Tavşanlar Ne Kadar Yaşar?

Evcil Tavşanlar Ne Kadar Yaşar?

Genellikle evcil ve çiftlik tavşanlarının konforlu yaşam biçimleri, beslenme şekilleri ve barınma koşulları ile diğer bir türe oranla çok daha şanslı olduklarından bu hayvanların yaşam süreleri yapılan araştırmalara göre 8-12 yıl olarak belirlenmiştir. Fakat aynı şeyi yabani tavşanlar için söylememiz mümkün değildir. Çünkü yabani tavşanlar yaşam alanları gereği hastalık, açlık ve avcılarla tek başına mücadele etmek zorundadırlar. Bu yüzden yabani tavşanların ise yalnızca birkaç yıl yaşayabilecekleri bilinmektedir.

Evcil Tavşanım Nasıl Daha Uzun Süre Yaşar?

Tavşanlar dışarıdan görünenin aksine çok da rahat bir bakıma sahip değillerdir. Çünkü sıcakkanlı ve ilgiye muhtaç bir yapıya sahiplerdir. Uygun barınma, beslenme ve yaşama koşulları oluşturulduktan sonra kendi hallerine bırakılmamalı, her gün en az 2-3 saat gezinip koşacak bir alan yaratılmalıdır.

Bir tavşan ömrünün büyük bir kısmı sahibinin ona ne kadar iyi baktığına ve hangi koşullarda bir yaşam imkânı sunduğuna bağlıdır. Bu yüzden aşağıda evcil tavşanınızın ömrüne ömür katacak birkaç bakım tavsiyesi sıraladık.

1- Yiyecek: Genellikle tavşanların en sevdiği besinin havuç olduğunu bilmeyen yoktur. Fakat burada bilinmesi gereken diğer iki önemli besin kaynağı ise evcil bir tavşanın besinleri arasında çoğunluğunun gevşek samandan oluşması ve tavşanların aynı zamanda yeşil yapraklı ve yeşilliklerle dolu yüksek lifli gıdalara ihtiyaç duyduğudur.

2- Veteriner Bakımı: Evcil tavşanların diğer türlere oranlar en büyük artılarından biri ise, veteriner hekimlerinin tavşanlar hakkında büyük bir bilgi birikimine sahip olmaları ve bir veteriner bakımı imkanına sahip olmalarıdır. Ayrıca evcil bir tavşan mutlaka düzenli olarak bir veteriner kontrolünden geçmeli ve sağlık kontrollerini tamamlamalıdır. Sık sık veteriner ziyaretleri, özellikle kısa sürede hızlı değişiklikler yaşayan yaşlı tavşanların bakımında çok önemlidir.

3- Oyuncaklar ve Zihinsel Stimülasyon: Tavşanlar içgüdüsel olarak bir nesneyi kemirme ve kazma eğiliminde olan canlılardır. Bu durumu evcil olması dahi değiştiremez. Zihinsel olarak uyarılmadıkları takdirde, halıda delik oluşturmaları, süpürgelikleri çiğnemeleri ve perdelerde büyük delikler oluşturmaları doğaldır. Tavşanınıza bu noktada mümkün olduğunca, keşfetmesi için yeni oyuncaklar vermelisiniz. Bu oyuncakların illaki mağazadan satın alınmış özel oyuncaklar olması şart değildir. Örneğin: Samanla doldurulmuş bir tuvalet kâğıdı rulosu onun bu ihtiyacını gidermesinde büyük bir rol oynayacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments