in

Tavşanlar Nerede Yaşar?

Tavşanlar Nerede Yaşar?

Memeli grubunda yer alan ve oldukça sıcakkanlı bir yapıya sahip olan tavşanlar, gündüzleri uyurken tüm gece boyunca aktif olabilirler. Tavşanlar için oda sıcaklığı ideal bir ortamdır. Ayrıca gürültüden hiç hoşlanmazlar. Bu yüzden bu minik dostlarımızın mutluluğu için barınacağı sakin ve oda sıcaklığında bir ortam üretilmesi çok önemlidir.

Genel olarak tavşanlar şurada yaşar diyemeyiz fakat kesinlikle yaşayamayacağı 3 iklim bölgesi vardır. Bu yerler: Kutup, tundra ve çöl iklimi görülen yerlerdir. Bu yüzden tavşanların habitatını daha ayrıntılı ve doğru bir şekilde incelemek adına, tavşanları 3 ayrı gruba ayırmak gerekir:

1- Evcil Tavşanlar: Genellikle ev içerisinde tavşanlara özel bir oda ayırmak ya da kapalı bir balkonun tabanını tavşan talaşı ile doldurmak onları güvende hissettirecek iyi bir tercih olacaktır. Çünkü tavşanlar yapıları gereği oldukça hareketli bir hayvan olduklarından bu alanı oluşturmak ev halkının gün içerisindeki yaşamında olabilecek kazaları önlemede en büyük etken olacaktır. Ayrıca tavşan kafesi adı verilen kulübe tarzı yapılarda tavşan bakımı için ideal bir çözüm yoludur. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tavşanların sosyal varlıklar olduğunu unutmayıp onları kafeste uzun süre tek başına bırakmamanızdır. Özellikle kafeste yaşayan tavşanların gün içerisinde minimum 2-3 saat evin içerisinde gezinip koşmaya ihtiyaçları vardır.

2- Yabani Tavşanlar: Evcil hayvanlara kıyasla doğada yaşayan yabani tavşanların barınma imkanını seçme konusunda şansları çok daha azdır. Doğal ortamda ayakta kalma ve yaşama içgüdüleri ağır bastığından tüm hareketleri buna göre şekillenir. Yabani ortamları gereği avcılardan, insanlardan korunmak ve yavrularını güvende tutmak için toprağın altında, derin ağaç kavuklarında yaşamayı tercih ederler.

3- Çiftlik Tavşanları: Tavşan çiftliğinin kendi tercihine ve imkanlarına bağlı olarak bu tür tavşanlar, genellikle ızgaralı metal kafesler içerisinde ticari amaçlar ile beslenerek yaşarlar.

Yaşam Alanı Kafes Olan Tavşanlar Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken 5 Unsur:

1- Kafes sıcaklığının 8-24 derece arasında olması ve direkt güneş almaması.

2- Kafes içerisinde daima temiz su ve bol saman bulunması.

3- Tuvalet alanının her gün değiştirilmesi ve temiz kalması.

4- Tuvaletinin yerinin zorunda kalmadıkça değiştirilmemesi.

5- Kazabileceği ve içine girip saklanabileceği bir alanının olması.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments