in

Spermler Ne Kadar Yaşar?

Spermlerin yaşam süreleri her zaman için cinsel ilişki yaşayan partnerler tarafından merak konusu olmuştur. Spermlerin farklı ortamlarda değişik yaşam sürelerine sahip olduğu ve yaşayabildikleri bilinmektedir. Dahası erkek partnerin orgazma ulaştıktan sonra spermlerinin ne kadar süre yaşayacağı da diğer bir merak edilen konudur. Eğer sizde spermler ne kadar yaşar konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımıza göz atmanızda fayda var.

Spermler Ne Kadar Yaşar?

Spermlerin erkek cinsel organını terk ettiği süreçte spermlerin yaşam döngüleri başlamıştır. Sperm hücreleri direkt olarak eğer vajinaya ulaştıysa buradan sonra rahime ulaşmayan spermlerin ortalama yaşam süreçleri 1 saattir. Dahası kadında yumurtlama döneminde gerçekleşen üreme yollarında düşen asit miktarı spermlerin yaşam sürelerini de uzatabilmektedir.

Spermler ne kadar yaşar bağlamında rahime ulaşan spermler ise 72 saat – 120 saat arasında yaşayabilmektedirler. Görüleceği üzere sperm yaşam döngüsü uzunluğu sadece spermlerin ömürlerine bağlı olmamakla birlikte bulundukları ortamda önem arz etmektedir.

Spermler Vücut Dışı Mekanlarda Ne Kadar Canlı Kalabilir?

Spermler ne kadar yaşar konusunda diğer bir merak edilen unsur ise sperm hücrelerin vücut dışı ortamlarda ne kadar süre yaşayabileceğidir. Eğer cinsel ilişki sırasında spermler vajinaya ve rahime ulaşmazsa yahut dış ortamda kalırsa ortalama  1 dakika – 5 dakika içerisinde öleceklerdir. Sulu ve nemli ortamlarda ise yaşam döngülerinin 20 dakikaya kadar ulaşabildiği gözlemlenmiştir. Ortamın çok kuru olması yahut spermlerin dış ortamda direkt olarak kuru cisimlere temas etmesi de yaşam döngülerinde daha da kısalttığı bilinen gerçeklerdir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments