in

Evde limon ağacı bakımı nasıl yapılır

Bitkilere ve çiçeklere karşı meraklı olan herksin ilgisini çeken çok özel bir bitki türü vardır. O da limon ağacıdır. Bahçesi olmayan, ya da soğuk bölgelerde yaşayan ve çiçek ve ağaç bakımı seven herkes evde limon ağacı yetiştirip yetiştiremeyeceği konusunda bir araştırma içerisindedir. Sizlerde limon ağacı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ve evde limon ağacı bakımı olur mu, olursa bunu nasıl yaparım diye merak ediyorsanız size bazı tüyolar verelim.

Evde limon ağacı bakımı aslında çok sık yapılan bir şeydir. Soğuk iklimlerde yaşıyorsanız ya da bahçeli bir eviniz yoksa evinizin balkonunda bir saksıda limon ağacı yetiştirebilirsiniz. Hem de bunu oldukça kolay bir süreçten geçerek yapabilirsiniz.

Evde limon ağacı bakımı ve yetiştirilmesi için öncelikle limon ağacı fidenizi temin etmelisiniz. Fide seçimleriniz bu süreç için oldukça önemlidir. Mayer limon fidanı olarak bilinen fide türü evlerde ve saksılarda yetiştirmek için en ideal olan türdür. Eğer tropikal bir bölgede yaşamıyorsanız ve balkonunuzda bir saksıda mis kokulu bir limon ağacı yetiştirmek istiyorsanız Mayer fidelerden tercih edebilirsiniz.

Evde limon ağacı yetiştirmek için ne yapmalıyım

Evde limon ağacı bakımı için öncelikle ilk adımlarınızı doğru atmalısınız. 2 veya 3 yaşında bir limon fidesi satın almalısınız. Böylece aşılama ve büyüme gibi zor süreçleri en hızlı şekilde geçmiş olursunuz.

Fidan seçimlerinizin arından sırada saksı seçimleriniz vardır. Limon ağacınızın kök hacminin en az %25’i kadar büyük bir saksı temin etmelisiniz. Seçmiş olduğunuz saksınızdaki drenaj deliklerine özenle bakmalısınız. Eğer drenaj delikleri yoksa bunları siz de kızgın bir şiş yardımı ile açabilirsiniz.

Evde limon ağacı bakımı için saksı seçiminizi de yaptıktan sonra sıra toprak seçiminizde olacaktır. Özellikle saksıda yetişen bitkiler için toprağın kalitesi çok önemlidir. İçerisinde bol miktarda organik madde ve gübre karışımı bulunan topraklar kullanmalısınız.

Tüm ihtiyaçlarınızı en ideal şekilde karşıladığınızda limon fidenizi saksınıza dikebilirsiniz. Dikmiş olduğunuz fideniz için iki veya üç yılda bir saksı ve toprak değişimi yapıyor olmanız onun daha hızlı gelişmesi için destek olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz limon ağacı saksınız için evin en çok güneş alan yerini tercih etmelisiniz. Evde limon ağacı bakımı için bol güneş gereklidir. Çünkü tropikal bitkiler güneşi sever.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments