in ,

Film veya Video Sitesi Açmak

Film veya video sitesi açmak nasıl bir alt yapının olması gerekir?

Site açmak için öncelikle site adı(domain) ve web alanı (host, vps, datacenter) yane sitenin dosyalarının bulunacağı bir bilgisayar alanının olması gerekmektedir. Normal bir site açarken web alanı hizmeti veren bir firmadan 500 mb alan aylık 5-10 gb trafikli bir alan almamız yeterli olabiliyor.Video sitesi açmak isteyenler için bu özellikler 3-5 video da dolacaktır.

Web alanında öncelikli 2 faktör var. Birincisi kaç mb dosya yüklenebilecek. 500 mb, 1 gb, 5 gb, 50 gb gibi firmalardan bilgisayar alanı kiralayacağımız için kendi bilgisayarlarından ne kadarlık bir alan bize satacaklarsa o kadar ücret talep ediyorlar.

İkinci faktör ise nasıl evden internet kullanırken 6 gb trafik 8 gb trafik , sınırsız trafik gibi paketler var ise alan alıyorken de böyle trafik alanı limiti vardır. Sitenizi bir kişi girdiğinde gördüğü resim okuduğu yazı,izlediği video kaç mb ise o kadarlık trafiğinizden düşer.

100 mb boyutundaki bir filmi günde 10 kişi izlese günde 1 gb trafiğiniz azalır. Aylık 30 gb trafik eder.Bu sadece 1 video veya film için. Hal böyle olunca film ve video siteleri için 5 gb web alanı 50 gb 100 gb aylık trafik bile olsa sitenizin gereksinimlerini karşılamaz. Bu faktörlerin yanında sitenize aynı anda 100-200 kişi girdiğinde web kiraladığınız bilgisayarın özellikleri iyi değilse sitede yavaşlama olur videolar geç açılır.

Film ve video sitesi için başlangıç olarak 500 gb web alanı, aylık 5000 gb trafik, 100 mb internet hızında bağlantı( siteye 1 kişi girip bir video açtığında saniyede 100 mb indirme hızına sahip olacak yani 100 mb bir video 1 saniyede dolacak donmadan izleyebilecek. Bu örnek 1 kişi için sitede aynı anda 100 kişi olursa saniyede izlenilen videonun 1 mb lık kısmı dolacak ve izleyecek ki buda yeterli olur donmadan izleyebilir. Anlık 100 kişi iyi bir sayıdır başlangıç için).

Örnekteki bir paketin aylık masrafı 90-120 usd arasındadır. Firmalara göre ve bilgisayarların işlemci ve ram belleğine göre değişebilir.

Güvendiğim bir firmadan alt paket özellikleri oluşturursam;

*8 gb ddr3 ram, 500 gb harddisk, 100 megabit anlık bağlantı hızı, aylık 5000 gb trafik aylık 110 dolar+kdv
* 32 gb ram, 4 tb harddisk, limitsiz trafik anlık 100 megabit bağlantı hızı, aylık 960 usd + kdv

Görüldüğü gibi film ve video sitesi maliyeti oldukça yüksektir.

Tabi bu maliyetler videoları kendi sunucumuzda barındırdığımız zaman olacaktır.

Bunun harici videoları facebook, youtube ve benzeri sitelere yükleyip video kodlarını sitemize eklediğimizde sunucu kiralamaya gerek kalmaz yıllık 150-300 tl lik web alanı bile işinizi görebilir. 5 gb web alanı 100 mb aylık trafik gibi bir web alanı kiraladığınızda sitenize günlük 10-20 bin kişi bile girse siteniz bu kitleyi kaldırabilir.


Video sitesinin yükü videoları kendi sunucumuzda barındırmak istediğimizde başlamaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments