in , ,

Gebeliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar

Gebelik süresince özellikle ilk dönemlerde vajinal kanamaların meydana geldiği bir gerçektir. Hamilelik süresince 3. ayda artan bu kanamalar hamile kadın adaylarını endişeye sevk etmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerini kaybedeceklerini düşünen anneler derin stresler ve depresyonlara girmektedir. Her şeyden önce gebeliğin belirli sürelerinde vajinal kanamalar ve lekeler yaşamak bebeğinizin kaybedeceğiniz anlamına gelmemektedir. Eğer bu kanamaların hangi nedenler ortaya çıktığını ve zararlı olup olmadıklarını merak ediyorsanız gebeliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Hamilelik Süresince Meydana Gelen Kanama Nedir?

Hamile adayı kadınlar gebelik süreci ile hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir döneme girerler. Bu dönem içerisinde vücut hormon salgılarının dengesini değiştirerek kendini yeni döneme hazırlamak zorundadır. Bu süreç içerisinde ortaya çıkan kanamalar hormonların etkileri sonucunda gerçekleşir. Gebeliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar bu kanamaları ilk 12 hafta içerisinde görürler. Bu kanamalar toplum içerisinde hamilelikteki adet kanamaları olarak nitelendirilse de asıl olan gebelikte adet kanaması görülemez. Bu kanamalara maruz kalanların hemen bir hekime başvurmaları gereklidir.

Gebelikte İlk Haftalarda Ortaya Çıkan Kanama Neden Oluşur?

Gebelik erken safhasında görülen bu kanamalar hamile kadınların 3’te 1’inde görülmektedir. Gebelikte ilk haftalarda kanama yaşayanlar ise hamilelik süresince kanama olur mu soruları ile akıllarında soru işareti bulunmaktadır. Hamileliğin anne tarafından fark edilemediği zamanlarda da ortaya çıkan bu kanamaların ana nedenlerinden birisi implatasyon döneminin içerisinde bulunmaktır. Diğer bir neden ise dış gebelik adı verilen annelerin korkması gereken bir durumdur. Dış gebelikte embriyonun gebe annenin rahim duvarına tutunamaması yahut farklı yerlerde gelişim göstermesi ile gerçekleşir. Dış gebelikte de erken dönemde de kanama görülmektedir. Eğer kanama ile birlikte kramplarınız veya baş ağrılarınız ortaya çıktıysa erken kanamalar hayati riskler oluşturabilir.

Gebeliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar, idrar yolu enfeksiyonuna rahatsızlığına da yakalanmış olabilirler. İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan bu vajinal lekeler e kanamalar için de hemen bir hekime başvurmalısınız. Makatta meydana gelen hemoroid hastalığı da gebeliğin erken safhalarında kanamalara neden olacaktır. Makatta ortaya çıkan kanamalar sonucunda bebek zarar görmez. Diğer bir neden ise gebelik süresince yaşanan cinsel ilişkilerdir. Gebeliğin ilk haftasında kanama yaşayanlar bu durumu da gözden kaçırmamalı, iyi incelemelidir.

Gebeliğin İlk Haftasında Kanama Yaşayanlar Tehlikede mi?

Hamilelik boyunca yaşanılan tüm kanamalar önemsenmelidir. Bu kanamalar önemsiz bir nedenden ortaya çıkabileceği gibi dış gebelik benzeri durumlardan da kaynaklanıp hem annenin hem bebeğin canını tehlikeye sokabilir. Gebelik süresince meydana gelen kanamaların sonucunda ivedilikle hekimlere başvurmakta yarar var.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments