in

Gizli Arama Kodu Nedir Ne İşe Yarar

Gsm operatörleri ile birlikte hayatımıza giren özel numaralar önemli bir tartışma konusu. Kimi insan özel numara kullanımlarını desteklerken kimi insanlar için bu oldukça gereksiz bir olay. Eski dönemlerde operatörlerden hattınızı alırken özel numara olarak alabiliyordunuz. Ancak artık böyle bir şansınız yok. Eğer hattınızı arama yaptığınız çağrılar için özel numara yapmak istiyorsanız ya gizli arama kodu kullanmanız gerekiyor ya da telefon ayarlarınızdan numaranızı gizlemeniz gerekiyor.

Gizli arama kodu özel numara armaları için tercih edilen en kolay ve en kullanışlı yöntemlerin başında geliyor. Çünkü eğer hatlarınızı bu kodlar ile özel numara yaparsanız, hangi aramalarda bunu tercih edeceğiniz tamamen size bağlı. Her arama için değil de bazı aramalarınız için hattınızı özel numara yapmak istiyorsanız bu yöntem daha kolay oluyor.

Peki, nedir bu gizli arama kodu? Mobil telefonlarınızda nasıl uygulayabiliyorsunuz? Artık hangi operatörü kullanıyor olursanız olun tüm hatlar için tek bir gizli arama kodu var. Bunun için numarayı çevirmeden önce arama ekranına #31# yazmanız ve hemen devamında 11 haneli telefon numarasını tuşlamanız gerekiyor. Bu kodu girdiğinizde yapmış olduğunuz tüm aramalarınız sadece o numaralar için özel çağrı olarak düşüyor. Ve son aramalarınızdan yine aynı numaraları aramaya devam ettiğinizde her çağrınız özel numara oluyor. Eğer gizli arama kodu ile aradığınız bir kişiyi artık özel numara ile aramak istemiyorsanız bu durumda yeniden sadece telefon numarasını tuşlayarak yeni bir arama yapmanız gerekiyor. Böylelikle son aramalara düşen bu arama ile #31# kodunu iptal etmiş oluyorsunuz.

Telefon ayarlarınızda numara gizleme

Karşı tarafa yapmış olduğunuz çağrıların özel numara olarak düşmesi için gizli arama kodu kullanmanın dışında telefon arama ayarlarından da bu işlemi yapabiliyorsunuz. Her tür marka ve model telefonda yer alan arama ayarları bölümünde telefon numaramı gizle bölümü sayesinde yapacağınız tüm aramalar için hattınızı özel numaraya dönüştürebilirsiniz. Bu tür bir işlem ile artık yapacağınız tüm çağrılar özel numara olacaktır. Bazı hatların özel numara aramalarını kabul etmediğini düşündüğünüzde her zaman en sağlıklı ve kullanışlı yöntemin gizli arama kodu olduğu görülmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments