in

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Gebelik döneminde yaşanan kasık ağrısı, annelere endişe verebiliyor. Hamilelikte kasık ağrısı durumunun sebebi basit nedenlere dayanabileceği gibi ciddi sorunların da habercisi olabilmektedir. Hamileliğin doğal bir sonucu olabilen bu tür ağrılar genellikle; bebeğin büyümesi sebebiyle bebeğe yer açılması amacıyla rahmin büyümesi neden olmaktadır. Bu büyüme sebebiyle çevredeki diğer organlarda baskı meydana gelir ve bunun bir sonucu olarak ağrı hissedilir. İlk hamileliğini yaşayan kişilerde bu ağrılar daha şiddetli olarak meydana gelebilmektedir.

Hangi Durumlarda Kasık Ağrısına Dikkat Edilmelidir?

Bazı durumlarda hamilelikte kasık ağrısı ciddi sorunların habercisi olmaktadır. Bu sorunların başında Preeklampsi gelmektedir. Hamilelik esnasında ortaya çıkan bu durum, kontrol edilemez seviyeye ulaştığında anneye ve taşıdığı bebeğe zarar verebilmektedir.

Ağrı hissedilmesine sebep olan diğer bir durum ise idrar yolu enfeksiyonu oluşmasıdır. Şiddetli bir karın ağrısı hissedilmesine sebep olan bu enfeksiyonda, pratik bir test yardımıyla kolayca tespit yapılması mümkündür.

Yayın olarak ağrıların hissedilmesinde şüphelenilen bir diğer durum ise dış gebelik olmaktadır. Bu durumda; gebelik rahim içerisinde değil, tüp olarak adlandırılan kısımda büyümektedir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde fark edilebilen bu durum, kasık ağrısı ile kendini belli etmektedir. Ultrason muayenesi gerçekleştirildiğinde kese tespit edilmediyse ve hormon artışı devam ediyorsa, bu tanı konulur ve ciddi bir durumdur. Bu ve bunun gibi problemlerin oluşma ihtimali sebebiyle, ağrı hissedildiği taktirde mutlaka doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments