in

Hamilelikte Saç Boyama Zararı Var Mıdır ?

HAMİLELİKTE SAÇ BOYAMA

Birçok hamile kadın Hamilelikte Saç Boyama işlemi yapılıp yapılamayacağını araştırıyor. Özellikle bakımlı olmaya özen gösteren kadınlar ve hormonların etkisiyle kendisinde değişim yaratmak isteyen kadınlar saçlarını boyatmak istiyor. Fakat bu konuda saç için kullanılacak boyanın bebeğe etkisinin olup olmadığı konusunda kadınlar bilgi sahibi olmak istiyor. Boyalar bilindiği gibi kimyasal içerikli ürünlerdir. O yüzden anne adayları saç boyatmak konusunda temkinli olmalıdır.

İçerik Tablosu

Saç Boyama Hakkında

Hamilelikte Saç Boyama mümkün olduğunca yapılmamalıdır. Bu konuda uzman görüşleri farklılık gösterse dahi özellikle hamileliğin ilk 3 ayında saç boyama işleminin uygulanmaması konusunda ortak fikir bulunuyor. Bazı uzmanlar saç boyamanın hamilelik ve bebek üzerinde etkisinin bulunmayacağını söylüyor. Fakat uzmanların büyük bir çoğunluğu ise özellikle ilk 3 ay bu işlemin gerçekleştirilmesinin doğru olmadığını beyan ediyor. Saç boyası içerisindeki kimyasalların saç derisi üzerinden kana karışıp bebek için zararlı olabileceği söyleniyor.

Hamileliğin Kaçıncı Ayında Saç Boyatılır?

Hamilelikte Saç Boyama hamilelik süreci bitene kadar çok fazla önerilmiyor. Anne adayları yine de saçlarını boyatmak istiyor ise ilk 3 ay içerisinde boya işlemi yapmamalıdır. Kimyasal içerikli ürünler anne ve bebek sağlığı için çok fazla önerilmiyor. Mümkün olduğunca doğal ürünlerin kullanılması gerekiyor. Bitkisel içerikli boya ürünleri kullanılabilir fakat yine de 4 aydan itibaren bu işlem yapılmalıdır. Boya içeriğinde amonyak olmamasına da özen gösterilmelidir. Mümkün olduğunca hamilelik sonlanmadan saç boyama işleminin yapılmaması en sağlıklısıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments