in

İnsan Vücudu Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

İnsan vücudu yeryüzündeki en karışık yapıya sahip mekanizmaların başında gelir. Vücut mekanizmamız içerinde yer alan solunum, sindirim, dolaşım ve sinir gibi sistemlerde bir o kadar karışık yapılara sahiptir. Vücudumuzun her tarafını saran sinirlerden damarlara, yüksek çözünürlüklü gözlerimizden sağlam saçlarımıza kadar vücut farklı ve şaşırtıcı özellikli organlar ve yapılarda içerir. Her yeni keşifte tıp dünyasını ve insanları şaşkınlığa uğratacak vücut özellikleri keşfedilmekte. Eğer sizlerde vücut hakkındaki bu şaşırtıcı gerçekleri merak ediyorsanız, “insan vücudu hakkında şaşırtıcı gerçekler” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Kadınların saç telleri kalınlığı erkeklerin saç teli kalınlıklarının yarısı kadardır.

İnsan vücudu hakkındaki bu bilgiyi biraz gerçek dışı bulabilirsiniz fakat erkeklerin saçı kadın saçlarından 2 katı daha kalındır. Bu kalınlık nedeniyle uzun saçlı erkeklerin saçlarına şekil vermeleri zorlaşır. Saç kalınlıkları dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan insanlar içinde değişiklik gösterir.

El tırnakları, ayak tırnaklarından 4 kat daha hızlı uzar.

Bu fark insandan insana beslenme, cinsiyetine, yaşam aktivitelerine göre değişiklik gösterse de el tırnakları ayak tırnaklarından daha hızlı uzamaktadır. Bu farkın nedeni ise ortaya koyan teoriler bulunmaktadır. Birincisi el tırnakları kalbe daha yakın olduğundan daha çok besin ve oksijen almaktadır. Ayak tırnakları ise kalbe uzak olduğundan az beslenir ve yavaş uzar.

İnsan midesi asidi bir jileti eritecek kadar güçlüdür.

Midemizde birçok farklı yapı taşı bulunmaktadır. Bunlardan biri olan hidroklorik asit ise farklı özellikleriyle dikkat çekmekte. Bu asit sayesinde midenize giden bir çok plastik, tahta türevli cisimleri yok edebilirsiniz. Bazı varsayımlara göre bir metali bile yani jileti bile midenizde rahatlıkla eritebilirsiniz.

Kadınların kalbi erkeklerden daha hızlı atmaktadır.

Kadınların kalpleri erkeklerin kalplerine göre daha hızlı kan pompalar. Bunun nedenleri arasında ise kadınların kalplerinin formu ve az yapılı olmaları gösterilir. Kadın ve erkek kalp hastalıklarında farklı muayene ve tedavi etme yöntemleri ise bu teoriyi haklı çıkarır yönde göstermektedir.

Saçlarımız ortalama 3 – 7 yıl arasında yaşayabilir.

Saçlarımız vücudumuzda bulunan sahip olduğumuz en sağlam parçalardan birisidir. Saçlarımız 3 yıl ile 7 yıl arasında bir ömür süresine sahiptir. Anlayacağımız üzere saçlarınız kısa ömürlü olmayıp hayatınızdaki birçok olaya tanıklık etmektedirler. Saçlarımızın çok güçlü olması ise diğer özelliklerindendir.

Beyin arasındaki gelen ve giden sinir yollarındaki hız 322 km/sa’ya ulaşabilir.

Sizi şaşkına çevirecek diğer bir vücut özelliğimiz ise beyinlerdeki ileti yollarındaki mesajların 322 km/sa hızına ulaşabiliyor olmasıdır. Dışarıdan gelen uyarıcılara karşı verilen tepkimeleri gözlemlediğimizde bu sayıların olması normal. Çevremizdeki tepkilere, acıya verdiğimiz hızlı tepkimeler bu hızı kanıtlar niteliktedir.

İnsan gözleri oldukça keskindir, eğer düz bir yüzeyde olsaydınız 48 km öteden yanan mumu görebilirdiniz.

İlk bakışta doğruluğu olmayan vücut hakkında şaşırtıcı bir bilgi olarak görünse de insan gözleri oldukça keskindir. Gözlerimizdeki çözünürlüğü ise kamera mercekleriyle kıyaslamak bile hata olacaktır. Bu keskinlik 48 km ötedeki bir yanan mumu görebilirdiniz, tabi ki düz bir zemin olması şartıyla.

DNA kod dizilimlerimizin %50’si muz ile aynıdır.

İnsan vücudu hakkında şaşırtıcı bir gerçek olsa da DNA’mız muz ile yarım oranda benzerdir. İnsan DNA’sının şempanzelere benzeme oranı ise yaklaşık %95 oranındadır. Yeryüzündeki yaşayan birçok canlı türünün DNA benzerlikleri şaşılacak cinstendir.

Sahip olduğumuz en büyük organ ince bağırsaktır.

 

Diğer şaşırtıcı bir bilgi ise ince bağırsağımızın insan boyunun yaklaşık dört katı olmasıdır. Dahası bunu dar bir karın boşluğunda kıvranarak yaratması ise şaşılacak cinstendir. İnce bağırsak besinlerin emiliminde görev alarak, yağların sindirimi de gerçekleştirmektedir.

Beyin geceleri gündüzlerden daha fazla aktiftir.

Normal olarak düşündüğünüzde beyinlerinizin gündüz saatlerinde daha aktif olarak çalıştığını düşünebilirsiniz. Aslında bir mantıklı bir düşünce bu yönde olacaktır ancak beyin gece saatlerinde daha aktiftir. Bu aktiflik gördüğünüz rüyalarla ilişkilidir. Kısacası uyumaya başladığınızda beyniniz gün içine oranla daha fazla çalışıyor.

Vücudumuz 30 dakika da 2 litre suyu kaynatacak kadar enerji üretir.

Eğer 30 dakika boyunca vücudumuzun ürettiği ısıyı toplayabilseydik bu ısı ile 2 litre suyu kaynatabilirdik. Suyun kaynama sıcaklı 100 derece olduğunu varsayarasak, vücudumuz ürettiği ısı gerçekten şaşırtıcı derecede acayip.

Bir insan hayatı boyunca 24.000 litre tükürük üretir, bu miktar ile iki tane yüzme havuzunu doldurabiliriz.

Ağzımızda bulunan tükürük bezlerinde üretilen tükürükler ağız sağlığımızı korumada ana rolü üstlenirler. Anne karnından son nefesimize kadar çalışan tükürük bezlerinin bu miktarda tükürük üretmesi çok şaşırtıcıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments