in

İş İmkanları Olan Meslekler

İş İmkanları Olan Meslekler

Öğrencilerin büyük bir kısmı mezuniyet sonrası iş bulma kaygısı taşımaktadır. Bu sebeple Üniversite öğrencisi adayları, Üniversiteler ve Yüksekokullarda genel olarak iş imkanları olan meslekler seçmeye özen göstermektedir. Adaylar üniversiteye yerleşim sonrası kişisel gelişimlerini arttırarak iş bulma şanslarını da yükseltiyorlar. Gönüllü olarak yer aldıkları projeler, yaptıkları stajlar, yabancı dillerini geliştirmek için gittikleri kurslar sayesinde kişisel gelişimlerini tamamlıyorlar.

Günümüzde ihtiyaçlar çerçevesinde sağlık alanı ile ilgili bölümler iş imkanları olan meslekler arasında ilk sıralarda. Sağlık alanında çalışacak olan kişiler; hasta danışmanı, anestezi uzmanı, yeni doğan yoğun bakım hemşiresi, hasta bakıcı, mikro cerrahi gibi meslekleri seçmekte. Ortodontistlik olarak adlandırılan diş ve ağız sağlığı bölümünde yürütülmekte olan bu alan işsizliğin yok denecek kadar az olduğu bir meslek dalıdır. Bunların yanı sıra, ihtiyaçların bir arada olduğu ve ulaşım kolaylığı sağlayan alış veriş merkezleri iş yoğunluğunun en fazla olduğu alanlardan bir tanesidir. Mağaza müdürü, kasiyer, satış sorumlusu, stant sorumlusu, halkla ilişkiler sorumlusu bu sektörde aranan pozisyonlardır.

Teknoloji ve bilgisayarın gelişmesi ve internetin de her dalda kullanılmasıyla birlikte personel ihtiyacının artışı gözlenmekte. Bu grupta webmasterlar, sistem uzmanları, veri tabanı uzmanları, yazılım geliştirme uzmanları en çok aranan elemanlar kategorisinde yer alır. İnşaat mühendisliği, makine mühendisliği, veterinerlik, mimarlık, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, halkla ilişkiler gibi meslekler tercihlerde yüksek sıralarda yer almaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments