in

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler – İstanbul Gezilecek Yer Önerileri

İstanbul tarihte birçok olayın kesişme yeri üzerinde bulunduğundan insanın gezemeyeceği kadar çok kültür mirası barındırır. Tarihi, kültürü, dokusu ve kokusu başkadır bu şehrin… Adeta ilmek ilmek dokunmuştur üzerindeki büyülü taşları desek yerinde olacaktır. Bu ihtişamlı şehre eğer bir gün yolunuz düşerse, gezilecek yerlerin arasında kararsız kalabilirsiniz. Öyleyse İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler adlı yazımıza göz atmanızda fayda var.

İçerik Tablosu

Ortaköy Tüm Büyüleyiciliği İle Sizleri Bekliyor

İstanbul’da bir gezi planlıyorsanız Ortaköy’ü uğramadan gitmek haksızlık olur. İstanbul boğazının Avrupa yakasında en güzel mekanlarından biri olan Ortaköy, tüm büyüsü ile sizlere keyifli anlar yaşatacaktır. Ortaköy Camii’nin kıyısında fotoğraf çektirip, kumpir yemeyi de unutmayın deriz. Belki de oradan da Beşiktaş Çarşı’ya uğramak hoş olabilir.

Galata Kulesinden Şehri Seyretmek İyi Bir Fikir Olabilir

İstanbul’un en güzel tarihi yapılarından biri olan Galata kulesini ziyaret edebilir, 70 metreye varan bu binada seyir terasından İstanbul’un güzelliğine şahit olabilirsiniz. İstanbul boğazının ve Haliç’in büyülü manzaralarında kendinizi kaybedebilirsiniz. Oradan da kim bilir belki Taksim’e inerek İstiklal Caddesi’nde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Eminönü’ne Uğramadan İstanbul’u Gezdim Demeyin

Şehrin kalbinin küt küt attığı bu mekanda büyük imparatorlukların hepsinin kokusuna rastlamanız mümkün. Mısır Çarşısı, Sirkeci Garı, Yeni Camii gibi mekanlara da Eminönü’ne geldiğinizde bir uğramanızı öneririz. Oradan da bir yarım balık ekmek yemeye umarız hayır demezsiniz. İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler arasında Eminönü güzel bir seçenek olacaktır.

Sultanahmet Meydanının 2000 Yıllık Geçmişine Kulak Verin

İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler söz konusu olduğunda tüm ziyaretçilerin klasik noktası Sultanahmet Camii ve meydanıdır. Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı’nıda bu meydandan rahatlıkla yaya olarak ulaşabilir, meydandaki külliyeler, çarşılar gibi tarihi alanlara da göz atabilirsiniz. Karnınız acıkırsa tarihi köftecilerden karnınızı rahatlıkla doyurabilirsiniz.

Eyüp Sultan’dan Pierre Loti’ye Gitmek Harika Bir Deneyim

İstanbul’da ki en ünlü kültür miraslarından olan Eyüp Sultan Camii’ne gitmeden olmaz. Avluda harika dakikalar geçirdikten sonra buradan da Pierre Loti’ye çıkmazsanız çok büyük bir hata yapmış olursunuz. Pierre Loti Tepesin’nde çayınızı yudumlarken harika bir manzara size eşlik edecek.

Süleymaniye Camii İle Koca Sinan’ın Zekasına Tanık Olun

Koca Sinan’ın Sultan Süleyman adına yaptığı, Osmanlı mimarisi ile bezenmiş bu güzel estetik yapıyı da ziyaret etmenizi öneririz. Esere bakarken Koca Sinan’ın zekasına bir kez daha hayran kalacak ve asla yanından ayrılmak istemeyeceksiniz.  İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler listesine burayı da gözünüz kapalı ekleyebilirsiniz.

Kuruçeşme’den Rumeli Hisarına Yürümek Belki de Ülkemizdeki  En Güzel Şey

Ortaköy’den sonra yer alan Kuruçeşme’den sahil boyunca yürümeye başlayarak Rumeli Hisarı’na ulaşabilirsiniz. Fatih’in bu eşsiz dehasının bir ürünü olan Rumeli Hisarı’nda İstanbul’un büyüsüne bir kez daha kapılıp, iyi ki İstanbul fethedilmiş diyeceksiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments