in

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Ve Üniversite Kavramı

Üniversiteler liseye gitmekte olan her gencin hayalidir. Çocuk yaşlarda pek ortaya çıkmayan bu kavram, gençlerin ilerleyen yaşlarında oldukça belirgin bir hale gelmektedir. Hangi insan güzel bir okula gitmek istemez ki? Şöyle köklü bir geçmişe sahip, adı duyulmuş bir üniversitede okumak için delikanlılarımız ve genç kızlarımız birbirleriyle yarış içerindedirler. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa bu hayalin içinde yer alan bir eğitim yeridir.

Öncelikle İstanbul Üniversitesi hakkında kısa bir bilgi verelim. Okulun geçmişi Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Okul ilk olarak 1827 yılında 2. Mahmut döneminde kurulmuştur. Zaman içerisinde farklı isimler de almıştır. En son olarak Atatürk’ün öncülüğünde 1933 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi adını almıştır. 192 yıldan beri eğitim verilen Türkiye’nin en köklü üniversitesidir.

Büyük üniversite kapsamında olan İstanbul Üniversitesi, bünyesinde birçok bölümü barındırmaktadır. Farklı bölümler içinde haliyle farklı okullar da inşa edilmiştir. Bu okullara en son örnek teşkil eden yer de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa olmaktadır. Köklü bir okul tercih eden gençler, burayı kazanmak için ellerinden gelen gayreti göstermekte ve tercih listelerinin başında bu okulu yazmaktadırlar.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hakkında Bilgi

Burası bir devlet okuludur. İstanbul’un Avcılar semtindedir. Puanı yeten, tercih sıralamasında hata yapmayan herkes buraya gidebilir. 2018 yılında eğitime başlayan yeni okullar arasında yer almaktadır. Bünyesinde 8 adet fakülte ve 5 adet meslek yüksek okulu barındırmaktadır. 40.000 e yakın öğrenci burada eğitim görmektedir. 77 adet bölüm bulunmaktadır.

Öğrencilerin eğitiminde faydalı olacak laboratuarlar, bilgisayar odaları, atölyeler ve kütüphaneler mevcut olup; ayrıca boş vakitlerini değerlendirmek için farklı aktiviteler yapacakları alanları vardır. Kişiler boş vakitlerinde futbol, basketbol, voleybol oynayabilir, yüzme havuzunda yüzebilirler. Ayrıca at biniciliği sporunun da yapıldığı alanlara sahiptir. Yani ders sonrasında farklı birçok hobinizi bu okulda gerçekleştirebilirsiniz.

Okuldaki bölümlere gelince:

  • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  • Floranca Nightingale Hemşirelik Fakültesi
  • Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Orman Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
  • Veterinerlik Fakültesi
  • Ormancılık, Sağlık Hizmetleri, Sosyal Bilimler, Teknik Bilimler, Veterinerlik Meslek Yüksek Okulları

Bütün bu fakülteler ve meslek yüksek okulları İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa bünyesinde yer almaktadır. Üniversite sınavına girecek olan genç adaylar, hangi bölüme daha yatkınsa onu seçebilirler. Hepsine ayrılmış olan kontenjan sayıları farklıdır. Tercihlerini yaparken; taban puan, Türkiye başarı sıralaması ve kontenjan sayısına bakarak tercih sıralamalarını ona göre yapmaları gerekmektedir.

Her bir meslek dalıyla alakalı pratik yapmalarını sağlayacak bütün teknik donanımlar üniversitede mevcuttur. Bölümlerle alakalı eğitimler ve teorik uygulamaların da yapılması öğrencilerin bilgilerini pekiştirmede önemli bir yer tutmaktadır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Avcılar yerleşkesi çok büyük bir alana kurulmuştur. Öğrenciler boş vakitlerinde açık alanlarda birçok spor aktiviteleri yapmaktadırlar.

Üniversitelerin Hayatımızdaki Yeri

Eğitim ve öğretimin insan hayatında yeri büyüktür. Neticede okumuş insanla okumamış insan bir olmaz. İyi bir eğitim bütün cahillikleri örter. Çok şükür ki günümüzde bu bilinci taşıyan birçok genç bulunmaktadır. Önceden üniversitelerin azlığından dolayı; kazanmakta haliyle daha zordu. Özellikle son yıllarda birçok yeni okulların yapılmasıyla birlikte kişilerin sınavı kazanıp bir yere yerleşme durumu daha rahat bir hal almıştır.

Artık bizim ülkemizde de yabancı ülkelerde olduğu gibi, hem lüks hem de kaliteli üniversiteler bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa bunlardan birisidir. Burada yabancı ülkelerden de okumak için gelen birçok öğrenciyi son yıllarda daha sıklıkla görmekteyiz. Önceden bizim ülkemizden başka ülkelere gidip eğitim almak isteyenler çoğunlukta iken şimdi ise durum tersine dönmüştür.

Bilinçli bireyler için eğitim seviyesi yüksek üniversitelerde okumak, gelecekte güzel bir konumda iş sahibi olmak amacını gütmektedir. İstanbul’un en köklü üniversitesi olan bu yer; herkesin gitmek isteyeceği, eğitim almaktan zevk duyacağı konumda olan değerli bir okuldur.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments