in

Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi yer alan rütbeler arasında en önemli rütbelerden birisi şüphesiz ki Jandarma Uzman Erbaşlardır.  Jandarma Uzman Erbaşlarla ilgili pek çok bilinmeyen olmasına rağmen Jandarma Teşkilatının işlemesinde çok büyük önem taşımaktadırlar. 15 Temmuz Darbe Girişimi akabinde özellikle Jandarma Kuvvetleri Komutanlığı alım sıklığını ve sayısını arttırmış bulunmaktadır.  Bu durum, bu meslekte kariyer edinmek isteyen gençlerin hevesini arttırmaktadır. Bu noktada gençler; uzman erbaşlar ne kadar maaş almaktadır, özlük hakları nelerdir, sosyal hakları nelerdir, nerede mesleğini idame ettirmektedir gibi pek çok sorunun cevabını aramaktadırlar.

Jandarma Uzman Erbaş Maaşları;

Jandarma Uzman Erbaş maaşlarını etkileyen pek çok detay söz konusu olmaktadır. Bunlardan ilk göze çarpanı kişinin görevini nerede idame ettirdiği olmaktadır. Doğu bölgelerinde görev yapan Jandarma Uzman Erbaşlar diğerlerine göre daha yüksek bir görev tazminatı almaktadır. Bunun yanı sıra rütbe ve görev yılı da maaş konusuna büyük ölçüde etki etmektedir. Tüm bunların yanı sıra maaşlarda kişinin medeni durumu, kıdemi ve çocuk sayısı da etkili olabilmektedir. Göreve yeni başlamış jandarma uzman erbaşlar 4200-4250 Türk Lirası bandında bir maaş almaktadır.  Bu maaş görev tazminatı ile beraber 6500 Türk Lirası civarına kadar yükselebilmektedir. Jandarma Uzman Erbaşlar doğu bölgelerinde başladığı takdirde maaşı görev tazminatı ile beraber ödenmekte ve 6500 Türk Lirası civarı olmaktadır. Eğer buradan tayin edilirse ve daha batı bölgelerinde çalışmaya başlarsa görev tazminatı maaştan çıkarabilmekte ve maaşı normal değerlere çekilmektedir.

Jandarma Uzman Erbaş Sözleşmeleri Kaç Yıl?

Uzman erbaş alımlarında sözleşme süresi ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. Burada süre 2 ile 5 yıl arasında olmaktadır. Bu süre zarfında herhangi bir disiplin cezası almaz, yüz kızartıcı suç işlemez ve görevinizi olması gerektiği gibi idame ettirirseniz kadroya girebilmektesiniz. Aksi bir durum söz konusu olduğu takdirde sözleşme yenilemesi gibi bir durum söz konusu olmamakla beraber ordudan ihracınız söz konusu olmakta ve sivil hayata dönüş yapmaktasınız. Bazı suçları işlediğiniz takdirde sözleşmeniz bitmeden dahi uzaklaştırma ya da sözleşme iptali gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments