in

Karabasan Neden Basar?

Karabasan Neden Basar?

Karabasan neden basar, sorusunun yanıtı aslında uyku felci neden olur, sorusunun yanıtında gizlidir. Çünkü bilimsel olarak halk arasında karabasan olarak bilinen durumun adı uyku felcidir. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye hatta durumdan duruma değişecektir. Kısacası, tekrar uykuya dalıp rüyanızın ortasında uyandığınız ama aynı zamanda vücudunuzu hareket ettiremediğiniz zamana karabasan basması ya da uyku felci denilir. Bu durum zihniniz bir karışıklık veya bilinçsizlik durumundayken olur. Vücudunuzu hareket ettirerek veya hatta gözlerinizi açıp kapatarak hayal dünyasına geri dönmeye çalıştığınızda, bedeniniz şaşkın ve uyanmış bir zihin durumunda olduğu için tekrar uyuyamayacağınızı fark edebilirsiniz.

Uyku felci neden olur, sorusuna cevap verebilmek için buna neyin sebep olduğuna bakmak durumu anlamaya yardımcı olacaktır. Geçmişte uyku felci geçirmiş kişiler için cevap, yatmadan önce nasıl gevşeyeceklerini öğrenmemiş olmaları veya belki de uyanmalarına neden olan bir kabus görmüş olmaları olabilir. Diğerleri için uyku felci neden olur, sorusunun cevabı; stres tarafından tetiklenebilen beynin belirli bir bölümüyle ilgili olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sebebi ne olursa olsun, tekrar olmasını engellemenin yollarını bulmak için nasıl olduğu bilgisini kullanabilirsiniz. Uzmanların önerdiği şeylerden biri, ne zaman uyumak üzere olduğunuzu anlamak için kendinizi eğittiğinizden emin olmak ve ardından sakinleşmek ve yavaş yavaş uyanmak için biraz zaman ayırmanızdır. Kendinizi yeniden eğitmenin bir başka yolu da hızlı ve fazla çaba harcamadan uykuya dalmanıza yardımcı olacak gevşeme egzersizleri bulmaktır. Bu egzersizler, REM uykusunun semptomlarını nasıl hafifleteceğinizi öğrenmede çok yardımcı olabilir. Uykuya rahat bir şekilde dalmak için papatya çayı gibi sakinleştirici çayları tüketebilirsiniz ve karabasan probleminizi daha da azaltabilirsiniz.

Bunun dışında gün içerisinde egzersiz yapabilir, daha hareketli bir yaşam sürerek bedeninizi iyice yorabilir ve geceleri uykuya daha rahat dalabilirsiniz. Tabi bir de uyku saatinizin sabit olmasının önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. İdeal olanı akşam 11’de uyumuş olmanızdır. Gece 11 ve 3 arasında salgılanan hormonlar vücudumuzu düzene sokarak daha az stresli olmamıza ve ruh sağlığımızın daha iyi olmasına katkıda bulunur.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments