in ,

Kedi kum yiyor, bu normal mi

Eğer bakımını üstlendiğiniz sizinle beraber yaşayan kedi kum yiyor ise bu durumun birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu yüzden ilk denk geldiğiniz anda büyük bir endişe veya telaşa kapılmanıza da gerek yoktur. Elbette bu durum böyle bir sıkıntıya boş vermeniz gerektiği anlamına da gelmemektedir.

Çaresini aramanız gereken bir durum olduğu, nedenlerini anlamaya çalışmanız gerektiği kesinlikle doğrudur ancak odaklanmanız gereken şey kesinlikle anın yaşattığı endişe durumu değildir. Kediniz sizin hayrete düşecek şekilde birçok nedenden kum yiyebilir. Hatta sürekli olarak bakımları da yapılıyor ve yine de kedi kum yiyor ise bu da endişe yapılması gereken bir durum değildir ancak kesin olarak çaresine bakılması gerektiği de doğrudur.

Kedi Neden Kum Yer?

Kedinizin tuhaf bir şekilde kumu yemesinin nedenleri çok basit olabileceği gibi sağlığıyla ilgili bazı problemleri de açıklıyor olabilir. Kedi kum yiyor ve sizde bunu fark ediyorsunuz bunların nedenlerinden biri sadece merak olabilir. Çünkü kediler büyüme aşamasında etrafındaki her şeyi merak etmeye, etrafındakilerle oynamaya meyillidirler. Kendi doğalarından ötürü bu şekilde bir şeyleri dokunarak öğrenmeye yatkın canlılardır.

Diğer sebeplere de bakacak olursak anemi nedeni ile kedi kum yiyor olabilir. Annemi hastalığı bildiğimiz üzere kan hücreleri ile ilgili olan sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Ve bu işte tam da telaş etmemiz ve oldukça hızlı bir şekilde çözüme ulaşmamız gereken nedenlerden biridir. Çünkü bu davranışı anemiye bağlı ise sıkıntı ölümcül de olabilir.

Kedi Yum Yediğinde Ne Yapmalı?

Kedinizin kum yeme nedenleri arasında vitamin veya mineral eksikliği de bulunabilmektedir ya da bunların hiçbiri değil sadece kedinizin psikolojik bir rahatsızlığı olduğunun da açıklaması şeklinde yansıyabilir. Böyle bir durum karşısında öncelikli olarak yapmanız gereken şey vakit kaybetmeden bir uzmana, veterinere görünmenizdir. Diğer yandan kedi kum yiyor diye kumunu değiştirmeniz, beslenme şartlarına dikkat etmeniz, bakımlarını aksatmadan yapmanız önemli ölçüde yarar sağlayabilmektedir. Zaten böyle bir durumla karşılaştığınızda göründüğünüz uzman size yapmanız gereken her şeyi detaylı bir şekilde aktaracaktır. Bunları uygulamanız, kum yemesi sonucunda ortaya çıkan sıkıntılarla da baş etmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments