in

Kediler Neden Isırır?

Kediler Neden Isırır?

Evimizde ya da sokakta baktığımız kedilerimiz vardır. Bunlar da bazı dönemlerde beklenmedik tepkiler göstermektedir. Bunların en büyüğü tabi ki ısırma vakalarıdır ama kedilerde ısırma ve tırmalama içgüdüsel bir harekettir. Bunun önlenmesi imkansızdır. Kedilerde ortaya çıkan ani ısırmaların sebebi nelerdir?

1.Stresli, sinirli ya da korku dolu olduğu anlar ısırma sebeplerindendir.

2.Sizden ilgi beklediği için oyun amaçlı da bu yola başvurabilir.

3.Oyun oynarken ona fazla gelmiş ve artık sizden bir şey beklemiyorsa bunu ısırarak gösterebilir.

4.Yemek saatleri belirli ise bu zaman geçtiği zaman size ısırarak haber vermek isteyebilir.

Kediler bazı durumlarda ısıracağının sinyallerini verebilirler. Bunlar kuyruk sallama, gözleri ile elinizi dikkatlice izleme ya da kulaklarını düzleştirebilir. Bu belirtilerin sonunda sizi ısırabilir. Bu reflekslerde kendinize dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde kedinize vakit ayırmalısınız. En az iki kere gün içerisinde onunla oyun oynayıp sıcaklığınızı ona hissettirebilir ve kedinizin enerjisini bu şekilde atmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinize ısırmaması gerektiğini öğretin. Bunu yavru iken kolaylıkla sağlayabilirsiniz ama yetişkinken biraz zorlayabilir. Kedinize ne konuda olursa olsun vurmamalısınız. Isırdığı durumlarda bile bunu yapmayınız. Vurmak sadece kedinizi korkutur ve bu duruma daha da teşvik etmiş olursunuz. Kediniz sizi ısırdığı zaman ona HAYIR! ya da AH! diyerek kulağına bu durumu alıştırın. Bu durum kedilerinizi eğitmeniz için gayet kolay ve etkili bir yoldur. Kedinizi iyi davranışlarından dolayı ödüllendirmeyi unutmayın. Bu durum sayesinde size bağlılığı artacak ve sizi incitmek istemeyecektir. Kedinizi sevmek için bir limit belirleyin. İlk adım için 5 dakika sonunda onu gözlemleyin.

Bu sürede sizi ısırıyor ise bu limiti azaltın. Bunu aşamalı bir şekilde uygularsanız kedinizin size olan bağlı da aşamalı olarak artacaktır. Kedinizi farklı renklerde ve tiplerde oyuncaklar kullanarak oyunlar oynayın. Bu sayede bu farklılıklar sizin ona ilginizi daha rahat hissettirecektir. Kedi diğer evcil hayvanlar içinde bakımı en kolaylar arasına girmektedir. Aşılarını tam yaptırıp günde 1 saatinizi ona ayırabilirseniz karşılığını ondan alacaksınızdır. Beklenmedik zamanlarda yanınızda bitip kendini sevdirmek istemesi sizin için dünyalara bedel olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments