in

Kediler Neden Öksürür?

Kediler Neden Öksürür?

Kedinizin son vakitlerde veya özellikle soğuk mevsimlerde öksürdüğünü hapşırdığını deneyimlemiş olabilirsiniz ve kediler neden öksürür sorusunun yanıtını aramaya başlamış olabilirsiniz. Eğer evcil bir kediniz varsa, o zaman kedilerin neden öksürdüğünü zaten biliyor da olabilirsiniz, ama yoksa bu önemli konuyu öğrenmeniz gerekir. Öksürük, bir kedinin solunum yollarını temizleme ve gazı boşaltma yolunun doğal bir parçasıdır. Ne yazık ki, bazı kediler çok ciddi bir durum olan “kistik” öksürükten de muzdarip olabilirler. Kistik öksürük çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve hemen tedavi edilmezse ölümcül bile olabilir. Bu durumun diğer semptomlarını da gözlemlemeli ve de eğer ki semptomlar gözlemlediyseniz hemen veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Öksürük genellikle bir hastalığın belirtisidir, bu nedenle diğer belirtilere de bakmak önemlidir. Kediler, üst solunum yolu enfeksiyonları, viral enfeksiyonlar ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi farklı hastalıktan muzdarip olabilir. Bu hastalıkların bazıları tıbbi tedavi gerektirebilir, bazıları ise gerekmeyebilir. Bununla birlikte, bu hastalıkların çoğunun paylaştığı bir sorun vardır: Bakterilerin akciğerlerine girmesini içerir. Bu nedenle, bir kedi öksürdüğünde, bunun nedeni solunum yolu enfeksiyonu olması ve ciğerleriyle bakterilerden kurtulmaya çalışması olabilir.

Bununla birlikte, kedilerin de öksürmesinin birkaç nedeni daha vardır. Kediler neden öksürür sorusunun cevabını arıyorsanız, bazı kedi ırklarının “nezle” geliştirmeye eğilimli olduğunu öğrenmek ilginizi çekebilir. Bunun meydana gelmesinin en yaygın nedeni, ortamdaki bir değişiklikten kaynaklanmaktadır. Çok tozlu veya havada çok fazla alerjen bulunan evlerde yaşayan kediler, daha doğal ortamlarda yaşayan kedilere göre nezleye daha yatkındır. Bu nedenle, kedinizi çoğu zaman içeride tutuyorsanız, havadaki alerjenleri gidermek ve onu çoğu zaman içeride tutmak için kedinizi tımar etmeyi düşünebilirsiniz.

Düzenli olarak kedinizi tımar ettiğinizde ağzından ve burnundan iç organlarına giren tüy miktarını da azaltmış olursunuz. Bunun sonucunda da kedinizin ne kadar rahatladığını ve daha rahat nefes aldığı için eski huzursuzluğunun ortadan kaybolduğunu fark edebilirsiniz. Solunum tüm canlılar için çok önemli olduğu gibi kediler için de bu durum böyledir. Öksürüğü her zaman ciddiye almalı ve veterinerinize gözlemlerinizi aktarmalısınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments