in

Kızartmanın yanına hangi çorba gider

Türk mutfağının en çok sevilen ve en lezzetli yemeklerinden birisi de kızartma çeşitleridir. Her tür sebzenin kızartması yapılan Türk mutfağımızda bu yemekler hem tek başına hem de yanında çeşitli çorbalar ile servis edilebilir. Aileniz ya da misafirleriniz için kızartma yapacaksanız ve yanında nasıl bir çorba servis edebileceğinizi bilmiyorsanız size birkaç önerimiz olacak. Kızartmanın yanına hangi çorba gider diye merak edenler için öncelikli olarak kızartmanın nasıl tüketileceği önemlidir.

Domates ve salça soslu kızartmanın yanında hangi çorba gider

Türk mutfağının en büyük lezzetlerinden birisi domates soslu kızartmalardır. Yeşil biber, patlıcan, patates ile yapılan bu muhteşem kızartma yemeklerinin en güzel yanı ise üzerine dökülen domates soslarıdır. Aslında tek başına muhteşem bir öğün olabilen domates soslu kızartmaların yanında bir çeşit çorba olursa çok daha sağlıklı ve doyurucu olacaktır. En lezzetli öğünlerden birini hazırlarken domates soslu kızartmanın yanına hangi çorba gider diye merak edenlere işte en güzel öneriler;

  • Yeşil mercimek ile yapılan ve birçok yöre de helle olarak ta bilinen yeşil mercimek çorbası tercih edebilirsiniz. Oldukça tok bir kıvamda olan ve un kavrularak hazırlanan bu lezzetli çorba kızartma öncesi yenebilecek en lezzetli çorbalardan birisidir.
  • Yoğurtlu çorbalar tercih edilebilir. Aslında domates soslu kızartmalar daha çok kış yemeğidir. Yaz mevsiminde kızartma olması nedeni ile çok tercih edilmese de yaz dönemlerinde de özellikle öğle yemeklerinin tercihi olabilmektedir. Eğer yaz döneminde domates soslu kızartma yapıyorsanız bunun yanına yoğurtlu ve soğuk bir çorba çok yakışacaktır. Eğer kış döneminde yiyorsanız sıcak yoğurtlu ve bol naneli çorbaları tercih edebilirsiniz.

Yoğurtlu kızartmanın yanına hangi çorba gider

Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden olan kızartma yemeklerinin bazıları yoğurt ile tüketiliyor. Özellikle yaz mevsimlerinin vazgeçilmezi olan yoğurtlu kızartma bir çorba ile birlikte tüketildiğinde muhteşem bir öğün olacaktır. Peki bu öğün masanızda yoğurtlu bir kızartma varsa ve yanına nasıl bir çorba yapacağınızı bilemiyor musunuz? İşte yoğurtlu kızartmanın yanına hangi çorba gider diye merak edenlere güzel öneriler;

  • Yoğurtlu kızartmaların yanına en çok salçalı ve domatesli çorbalar yakışacaktır. Yoğurtlu bir kızartma ile yoğurtlu çorba yemek uygun olmayacaktır. Size tavsiyemiz yoğurtlu bir kızartmanın yanına domates çorbası olacaktır.
  • Yoğurtlu kızartmanın yanına hangi çorba gider diyorsanız en güzel önerilerimizden birisi de kırmızı mercimek çorbası olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments