in

Köfte Ne Demek?

köfte ne demek

Köfte kelimesi birçoğumuz için araştırmaya gerek duyulmayacak kadar basit bir kelimedir. Hepimizin bildiği, mutfaklarımızın en güzel ve keyifli lezzetlerinden birisidir. Peki, hepsi bu kadar mı? Elbette değil. Köfte ne demek diye soran bir insana garip garip bakmadan önce aslında bu kelimenin farklı anlamlar taşıyıp taşımadığını bilmeniz gerekiyor. Karşınızdaki birisi size ‘ köfte’ diye hitap ettiğinde onun saçma konuştuğunu düşünebilirsiniz. Ama  önce aslında çok bilindik bu kelimenin altında yatan başka manalar olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Türkçe çok geniş bir dil ve birçok kelimenin aslında bir biri ile alakası olmayan birçok farklı anlamı bulunuyor. Bu anlamlar ise hayatın birçok farklı alanında bir anda karşımıza çıkabiliyor. Ve birbirinden farklı anlamlar taşıyan aslında oldukça renkli ve keyifli bir kelime olarak biliniyor.

Seni Gidi Köfte!

Köfte genç yaşlı demeden hepimizin en çok sevdiği yemeklerden birisidir. Özellikle anne köftesi denildiğinde herkesin tercihi olabilecek eşsiz bir yemektir. Ancak bununla birlikte argo bir tabire daha sahiptir. Biri sizin için ‘seni gidi köfte’ şeklinde bir tabir kullanıyorsa aslında size açıkça bazı mesajlar veriyor demektir. Bu tabirin içinde elbette özel bazı anlamlar gizli. Diğer bir deyişle çakal, hain, arkadan iş çeviren gibi bazı hoş olmayan anlamlara da geliyor. Gizli kapaklı bazı işler çevirdiğinizde, birisinin arkasından onun planlarını ortaya çıkarmaya çalıştığınızda, kısacası hesaplı ve kitaplı şekilde adımlar attığınızda karşınızdaki insanlar sizi bu şekilde tabir edeceklerdir.

Köftehor kelimesinin tabanında da bu kelime yatıyor. Bu kelime argo olarak her ne kadar olumsuz bir anlama sahip olsa da, size karşı hep sevdiğiniz insanlar tarafından kullanılmaktadır. Size böyle hitap eden birinden size asla zarar gelmeyeceğiniz bilmeniz gerekir. Çünkü sizi seven ve bazı özelliklerinizi sizi kırmadan ve sevecen bir şekilde ortaya koymaya çalışan iyi niyetli insanların kullanmış olduğu bir tabirdir.

Temel Reis çizgi filmini izleyenler için Köftehor tanıdık gelecektir. Nereden çıktığı belli olmayan ve sürekli olarak hamburger yiyen bu sevimli adama takılan isim de Köftehor’du. O sevimli karakterden de aslında bu kelimelerin zararsız birer söylem olduğunu anlayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments